Na sklonku příštího týdne vyrazím na otočku do Špindlerova Mlýna na jeden určitě moc zajímavý "horský" koncert. Jako člověk, který "ztratil" 4 roky života studiem geografie, jsem lehce profesně zdegenerovaný a tak se po večerech bavím nejrůznější geografickou zábavou. Občas však hrátky chorého geografa nadchnou i laika a toto je myslím jeden z těchto případů - digitální kartografie a GIS. Mapy má totiž rád každý a pokud se jedná ke všem o 3D prostorové vizualizace, slza ukápne i nejedné babičce ze slzavého oudolí.
Patřím mezi "organizované" fanoušky Anety Langerové a tak Vám může následující tvrzení připadat poněkud schizofrenní, ale nemyslím si, že je Aneta nejlepší česká softrocková zpěvačka. Dokonce ani její kapela není vrcholem dokonalosti. Přesto všechno mám k ní a jejím "mužům" vztah mnohem intimnější než k mnohým jiným, které považuji za (zatím) v kytarovém řemeslu co se profesionality týče mnohem dál.
Sobotní odpoledne a večer jsem věnoval přátelům z "láhelu" v jedné brněnské hospůdce s názvem "Pod věží". Společensky unaven jsem pak musel nedělní bolavé a rozkašlané odpoledne strávit nějakým příjemným relaxem, který mi pomůže zapomenout, že zítra je již opět pondělí. Krásny den, teploty na krátký rukáv - co jiného jsem mohl dělat, než vyrazit do brněnských luhů a hájů s foťáčkem a tentokrát díky malé objednávce také s polarizačním filtrem, což je poměrně drahá, ale také poměrně schopná hračička pro všechny "outdoorové" fotografy amatéry i profesionály.
Dnes doplním předchozí dva články o genealogii krátkým názorným příkladem, který Vám osvětlí, jak vypadá tzv. "úbytek předků" v praxi. O této problematice jsem psal již ve dvou předchozích článcích, které tímto doporučuji k přečtení.
Před půl rokem jsem se poprvé začal zajímat o praktickou genealogii. Genealogie je nauka o rodech a pravděpodobně každého dříve či později začne zajímat právě jeho rod. Každý zvědavec nakonec podlehne zvědavosti a na stará kolena se bude chtít dozvědět, kým vlastně je a kdo byli jeho předci. Seznam přímých předků, tedy vždy matka a otec a takhle dál a dál, se nazývá genealogický vývod. Pravý opak včetně uvedení všech potomků se nazývá rodokmen. Pak tu máme ještě rozrod, což je obrácený vývod - tedy jakýsi výběrový rodokmen. Já měl to štěstí, že můj dědeček musel za protektorátu vykázat "nežidovský původ", tedy že si musel nechat zpracovat právě takový vývod několik generací zpět. Toto byl můj stavební kámen, na kterém stavím svůj genealogický strom dodnes :-).
Je-li duše nemocná a potřebuje-li trošku relaxovat, Medlánecký kopec nad stejnojmennou brněnskou čtvrtí na severozápadě jihomoravské metropole je řešením. Je-li příjemný večer, potkáte zde krátce před západem Slunce vždy alespoň jednoho diváka přírodního divadla. Je tu totiž výborný výhled nejen na západ Slunce, ale i na celé východní a jižní Brno. Máte-li rádi noční oblohu, je pak Medlánecký kopec opravdovou specialitou, neboť jeho holý vrchol nabízí krásný výhled na všechny světové strany. V dnešním článečku dám tedy opět přednost několika fotografiím a panoramatům, které jsem dneska, teda vlastně již včera, nafotil a které mě hned trošku zvedly pochumrnou náladu.
Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 Další