Dnešní příspěvek pradoxně nebude věnován ani tak Adriatic Offshore Challange, což jsou mezinárodní plachatařské závody na Jadranu, ale SMS zprávě, která mi před chvíli přicestovala od táty, který se soubojů na moři taktéž účastní. Došel mi totiž odkaz na webové stránky www.sailing-week.com s číslem posádky. Neváhal jsem tedy a co že jsem tam objevil? Interaktivní mapu s vyznačenou aktuální pozicí všech posádek! Z tepla středoevropského domova tak můžeme sledovat, jak kdesi 600 kilometrů jižním směrem brázdí jadranské říjnové vody posádka kapitána Jana Hanzla číslo 15 - tou dobou již několik desítek kilometrů od startovní pozice v Murteru.

murter.jpg
Téměř živý (aktualizace po několika málo minutách) přenos z Jadranu až na Váš monitor. Loď číslo 15, na které se plaví náš táta, proráží říjnovou Bóru zatím v zadní části pelotonu - obrázek je klikací.
Co je nyní čeká? Závodní plavba dnem i nocí až do vzdáleného Dubrovníku a pak zpět do Murteru. Celkově tedy několik set kilometrů na moři. Závodu se účastní na 50 posádek z 15 zemí Evropy.

Nakonec vše stojí za krátké zamyšlení. Před deseti lety byl mobilní telefon výsadou horních deseti tisíc a GPS, tedy satelitní navigační přístroj, majetkem avantgardních poutníků po dalekých zemích. Dnes dostanete plastovou GPS krabičku značky Garmin ke kolu od Béďi Trávnička a gumové napodobeniny mobilního telefonu žvýká kdejaké batole. Mnohé zůstává stejné. Jezdíme stále v primitivních automobilech se spalovacím motorem, jehož filosofie se prakticky nezměnila od dob parního stroje přelomu 18. a 19. století. A přesto je ten svět tak nepřekonatelně jiný - každým dnem. Snad je to nad naše chápání, ale kdo mohl před patnácti lety tušit, že jakýsi akademický internet se jednoho dne stane součástí života nových generací a že místo pohlednice pošleme babičce k narozeninám MMS s fotkou vnoučat. A tak ať už si myslíme, že se svět změnil či nikoliv, faktem zůstává, že když jsem před chvílí nakoukl na onu interaktivní mapku a sledoval, kde že se tedy zrovna plaví ona jachta s oním mým taťuldou, byl jsem hrdý na vyspělou technologii, která nás všudepřítomně obklopuje.

A jak to nakonec celé skončilo?

Ze dvou posádek z Čech se ta "naše" s lodí Salona 37 umístila na skvělém pátém místě (47 posádek), když do 150 námořních mil vzdáleného Dubrovníku, což činí asi 278 kilometrů, dorazila po 21 hodinách a 23 minutách se ztrátou 4 hodiny na vítěze. Ve třídě Salona 37 pak obsadili první místo a ve tříde spinnaker místo čtvrté.