Aneta Langerová - podzimní tour - 25. září 2007, hala Vodova BrnoTak právě tento výrok bych nejraději zvolal na zaplněném náměstí Vašeho města, kdybych měl dostatek kuráže. V případě včera započaté koncertní šňůry podzimní tour Anety Langerové k nové desce Dotyk to platí zejména. Když jsem tak přemýšlel, co bych napsal a při tom se mi do uší linuly tóny z oné nové desky, bylo to o to těžší, jelikož vystoupení Anety Langerové a jejího tour týmu, tedy jmenovitě Almely (kytara), Martina Ledviny (kytara/baskytara), Jakuba Zitka (klávesy), Anny Mlinarikové (housle), Sebastiena Richarda (elektro/kytara) a Jona Bennetta (bicí) představovalo zcela jinou desku. Desku plnou dokonalého soundu, výborného aranžmá dnešního cross-žánrového rocku střihnutého elektrem charakteristického "okousaného jablíčka" (všudepřítomné notebooky značky Apple) a nálady, která jen stěží může korespondovat z nitěnou grafikou prezentované desky Dotyk.

Nathalie Nordnes - basaA stejně paradoxní a o to příjemnější byla celá dramaturgie koncertu. Zatímco nejdříve rozehřáli publikum výborní pánové z Roe-Deer, posléze byla poměrně zaplněná brněnská sportovní hala Vodova příjemně uklidněna ambientními tóny norské jazzové klavíristky Nathalie Nordnes, kterou jedni přirovnávají k nové Norah Jones (musicserver.cz), mně pak na mysl přišla zejména belgická skupina Hooverphonic v čele s Geike Arnaert, jejichž Vinegar & Salt má velmi podobný sound jako brněnské akustické vystoupení.  Že by jakási alegorie samotné Anety Langerové, která má obě zmiňované tváře? Dračice, jenž si dokáže koncert pořádně užít a nebojí se s Almelou po pódiu skotačit div o sebe nerozsekají své kytary a zároveň tichého, jedním bodovým světlem ozářeného, anděla, který u kláves uzavře celé vystoupení dokonalou Němou. Taková byla 25. září Aneta Langerová!

AlmelaZačátek vystoupení byl avizován na dvacátou hodinu, ale nikde nebylo zmíněno, kdo začne v osm večer vlastně hrát; zda-li Aneta nebo její předskokani, na které může být muzikantka po právu hrdá. Pravda nakonec byla taková, že když jsem k brněnské sportovní hale krátce před onou osmou dorazil, celá se již otřásala v základech pod náporem elektrických kytar pánů Roe-Deerů. Uvnitř bylo plno. Nebylo narváno, hala opravdu nepraskala ve švech, ale seduchtiví v ten moment již měli opravdu smůlu, neboť všechna místa k sezení byla nekompromisně obsazena. Plocha pod stage se pak k deváté hodině večerní již také zcela zaplnila. Tou dobou již předskokani odehráli svůj part, hala potemněla, opona se zatáhla a tu se kdesi za ní počaly ozývat tóny Malé mořské víly, prvního singlu z nové desky a na plátně se postupně objevovaly charakteristické lodičky z grafiky bookletu. Nejprve větší, pak menší, ještě menší, ale to se již opona roztáhla a za křiku publika se objevila Aneta. Následovaly téměř dvě hodiny hudebního zážitku první cenové skupiny. Svých pěti minut slávy se dočkaly jak hity z Aneta Langerovádebutové desky Spousta andělů tak přirozeně hity budoucí z desky současné. Na své si přišli i milovníci speciálního singlu Písně pro Světlušku, který Aneta zazpívala tradičně v duetu s Radimem Vojtkem, který si následně mohl poslechnout bouřlivý a především upřímný aplaus. Člověk byl místy uhranut dlouhými čistě instrumentálními pasážemi, kdy pánové s kytarami a notebooky s logy s okousanými jablíčkami dělali skutečné divy. Ostatně charakteristické notebooky značky Apple dnes tvoří přirozenou součást většiny cross-žánrových kapel.

Aneta Langerová - Radim Vojtek Hala byla alespoň z mého pohledu velmi dobře nazvučena a i Aneta si svým výkonem neudělala na prvním koncertu druhé tour v kariéře ostudu. Pokud bylo při červnovém křtu v Akropoli vrcholem mohutné provedení Vody živé s eskortou bubeníků, pak v brněnské sportovní hale Vodova vyčkávalo hned několik adeptů. Ať už rázná rocková aranže Desetiny, ambientní minimalistická Němá či jistota v podobě Hříšných těl, každý si přišel na své a Aneta Langerová zcela kriticky a objektivně nastavila laťku pro příští vystoupení v rámci podzimní tour celkem vysoko.

Nezbývá tedy než zopakovat: "Zahoďte placky, choďte na koncerty!"...