Už nějaký pátek na internetu "visí" iniciativa nezakladnam.cz, kde se můžete připojit u nás k tak oblíbeným peticím - je to občas takový poslední výkřik a gesto. Jednou proti přítomnosti KSČM na politické scéně, podruhé proti výrokům Paroubka a potřetí proti možné výstavbě vojenských základen cizích států u nás. Je to takový názorový jarmark a speaker's corner v jednom. Vybere si opravdu každý a tak jsem si vybral i já.

Ačkoliv jsem opravdu svědomitě přemýšlel nad tím, proč bych se měl připojit k výše zmíněné iniciativě, nepřišel jsem ani na jeden kloudný důvod. Snad jediný opravdu relevantní důvod se pojí s otázkou suverenity a tedy jedině tento argument dokážu respektovat, ačkoliv i o něm sám velmi pochybuji. Jedním z těchto argumentů je občas klasické české malé zdůvodnění: nic z toho nebudeme mít. Tedy jinými slovy, protiraketový deštník nebude chránit nás, alebrž USA kdesi na vzdáleném kontinetu, kde psi a kočky dávají dobrou noc. Musíme si ovšem uvědomit, že doby Varšavské smlouvy jsou již dávno za námi a požadavek ze strany USA je pohoupouhou poptávkou. Závisí pouze na nás, zda-li učiníme nabídku. Nabídku, která v období "neokapitalismu" bude bohatě vyvážena, bohatě zaplacena. Tak to tedy vidím já. Mezi defenzivní pasivní základnou, která nemá funkci zabíjet a investicí v podobně továrny zaměřené ryze na export zdaleka nevidím jediný rozdíl.

Dalším vážným argumentem je otázka zvýšeného rizika útoku extrémistů. Proč ale? Základna a její účel dnes ohrožuje pouze Severní Koreu jakožto jediný obecně nepřátelský režim disponující mezikontinentálními raketami. Pokud ale přesto vememe v podtaz případné riziko, měli bychom si také položit jednoduchou otázku: kam patříme? Patříme bezesporu do světa západního, ačkoliv ležíme na samotné hranici dvou protichůdných vlivů. Historie nás však přecejen řadí k západoevropskému kulturnímu okruhu (i když s odřenýma ušima) a tak by bylo přirozené spolupracovat se západem a jasně se v globální politice vymezit a to i za cenu případného rizika. Iluzi naprosté neutrality si dovolit nemůžeme - na to máme až příliš silnou historickou zkušenost s pošlapáváním kulturních hodnot a naprosto nepříhodnou geopolitickou polohu.

Server nezakladnam.cz přináší však i mnoho dalších důvodů proč říci NE. Jedním z nich je riziko, že jaderný materiál zničené nepřátelské hlavice dopadne na naše území. I tento argument můžeme velmi snadno vyvrátit. Protiraketový systém ničí cíl pouze kinetickou energií čili nárazem při neskutečně vysoké rychlosti. Raketa se pohybuje natolik rychle, že nezbývá moc času na složité manévrování a i tak urazí náboj obrovskou vzdálenost, než vypočítá a zkoriguje letovou dráhu a místo střetu, který se může nacházet tisíce kilometrů od místa odpalu na hranici zemské atmosféry a hlubokého vesmíru. Veškerý, střetem nezničený, materiál pak shoří v atmosféře. Tak tedy alespoň testy, ke kterým doposud došlo na území USA. Pokud by Vám ovšem nestačil ani tento argument, připomenu ještě jeden - ryze civilizační. Pokud by kdokoliv vypálil na Spojené státy něco tak drahého a složitého jako je mezikontinentální balistická raketa s jadernou hlavicí, musel by být svět, jak ho dnes známe, opravdu na sklonku svých civilizačních sil. A pokud by se tak již stalo, bylo by naší povinnosti v rámci závazků v NATO takový útok reflektovat.

Osobně si myslím, že podobná základna na našem území by nebyla nikdy v aktivní službě použita. Osobně jsem přesvědčen, že se jedná především o jasné gesto zemím, které by snad o něčem podobném přemýšlely. Je to novodobá zbraň a to zbraň především politická - zbraň, která může odvrátit konflikt, aniž by zabila jediného nepřátelského příslušníka. Zbraň, jejiž společenskou nebezpečnost můžeme považovat za vysoce relativní - již dnes bychom totiž mohli být pro různé exponenty lákavý cíl (jednotky v Afghanistánu, policisté v Iráku, tradiční zahraniční politika s důrazem na boj za lidská práva na Kubě, tradiční spojenec USA).

A co na to lidé? Místní obyvatelé na Libavé jsou většinou pro. V základně pragmaticky vidí investici a vidinu nejen opravených komunikací. Naopak lidé povětšinou nepříliš informovaní vypouštějí do objektivů televizních kamer občas opravdu skvostné bludy a bravurní klišé. A co referendum? Přímá demokracie je nejvyšší civilizační stupeň liberální demokracie. Nejvyšší (rozuměj nejvyspělejší) stupeň však ke své efektivní činnosti potřebuje také nejvyspělejší členy takového systému, tedy voliče. Ačkoliv nechci polemizovat o českém voliči, přesto se domnívám, že zkoušet obdobné speciality u nás je opravdu dosti předčasné - vždyť populismus a demagogie je živnou půdou nejedné politické strany a potravou pro nejisté voliče, kterých je více než malé množství. Vyhlašujme místní referenda, nevyhlašujme však referenda o problémech, o kterých toho (ruku na srdce) mnoho nevíme. Právě od toho tu máme zastupitelskou demokracii, která má všechny prostředky k tomu, aby komise odborníků rozhodla. Naše "velké" referendum jsou parlamentní a zastupitelské volby a naše důvěra v politický systém u nás. Nakonec také nemalujme čerta na zeď, doposud přeci nebylo rozhodnuto naprosto o ničem...