Jako každý rok i loni na podzim média varovala před hrozbou světové pandemie chřipky. Na tom by nebylo nic zvláštního, vždyť každý rok se objeví nový strašák (SARS atd.), který dříve či později vyšumí a konec Světa se opět nekoná. Letošní (resp. ten loňský) rok byl však v mnoha ohledech jiný. Dalo by se říci, že s koncem letní okurkové sezóny byla ptačí chřipka (avian influenza) velmi vděčným tématem, na jehož základě se až psychopaticky bulvarizoval nejeden slušný plátek. Ať už jste četli Blesk nebo Lidové noviny, všude Vás připravovali na katastrofu, miliony mrtvých, pád světových ekonomik a podobně. Nebylo se pak tedy čemu divit, že mnozí vystrašení lidé brali útokem lékárny a začali vykupovat léčiva se sporadickými účinky.

Ostatně jako každý rok, i letos z ptačí chřipky nakonec nic nebylo, apokalypsa se tedy opět odkládá na neurčito. Ta samá média, která před několika měsíci prezentovala své katastrofické vize, dnes nabádají své publikum, že přeci o nic nejde, že přenositelnost viru H5N1 na člověka je v západním světě natolik malá, že je větší pravděpodobnost, že Vám zástavu srdce způsobí chřipka běžná.

Avian fluPtačí chřipka, bird flu, avian influenza aj. To jsou dnešní google.com celebrity. Donedávna jen v odborné veřejnosti známý pojem dnes vysloveně zahlcuje internet. Vždyť jen na zmíněném google.com se nachází několik desítek milionů různých variací na téma ptačí chřipka a také zázračný lék, který v tunách nakupují vlády všech zemí, je po několika měsících profláknutější než kdejaký prášek na bolest hlavy.

Vlk se tedy nažral a koza zůstala celá. Farmaceutické firmy bohatnou, civilizace se nehroutí a média mají své téma do každodenních večerních zpráv. Virus, který zde není posledních pár měsíců, ale již dlouhá léta byl tak trochu zneužit, nemyslíte?