Roe-DeerCelé pondělí meteorologové vyhrožovali, jak prý to sváteční úterý bude zakaboněné a deštivé a že je tedy záhodno nevylézat z teplých peřin. Jsem velmi rád, že se naši meteorologové občas spletou, neboť jsem byl jeden z tisíců, kteří včera navštívili první den hudebního festivalu Brněnský Majáles 2007. Místo zakaboněné oblohy nás kolem poledne přivítalo polojasné nebe, čerstvý západní vítr, který by probudil i nebožtíka po několika vystoupeních skupiny Skyline či Oomph! a překrásná zelená plocha brněnského Starého letiště. Ačkoliv byly poryvy větru občas silné, nějaký ten drobný deštík k nám přinesly až v nočních hodinách, čili lze bez nadsázky říci, že "Den D" se povedl na 99 procent.

A teď se na ten první den Brněnského Majálesu pojďme podívat trošku zvídavějším okem. Nebudu se zde rozepisovat, kdo všechno vystoupil a zda-li byl úspěšný, neboť program byl opravdu velmi široký - vždyť se odehrával na dvou stage a v "šapitó", tedy ve velkém stanu, kde byla třetí stage. Abych mohl posléze již jen chválit, snad bych na počátku trošku píchl do vosího hnízda a organizátory pokáral za absenci programu. Nakonec se jeden maličký objevil přilepený na plotě u hlavního stage, nicméně člověk by očekával, že při takto velkém počtu interpretů bude program dne přicvaknutý ke kdejakému sloupu, či ho dostanu ke vstupence při hlavních vchodu místo studentského plátku, který beztak po letmém prolistování skončil ve většině případů v odpadkovém koši.

Brněnský Majáles 2007 - Stage A
Hlavní Stage A...

To je ale opravdu jediná výtka dne. Díky mnohem většímu areálu než loňský rok v Mariánském údolí, kde se přecházelo od jednoho místa ke druhému poměrně úzkým koridorem a po nějákém čtvrtém, pátém pivním moku návštěvníci mužského pohlaví ulevovali svým močovým cestám do krasového potoka Říčka, tak tedy tentokráte díky rozsáhlosti rovné plochy člověk opravdu neměl pocit, že se tu tísní snad dvě desítky tisíc účastníků.

Line-up, aneb co jsem viděl stručným komentářem...

Kolem druhé hodiny odpolední se rozezeněla na Stage A indie formace Roe-Deer (latinsky "Capreolus capreolus"), která se v poslední době otiskla i do filmového povědomí díky "ozvučení" snímku Pusinky. Škoda snad, že návštěvník Majálesu nemohl uslyšet také kapelu Khoiba, která byla do konce roku 2003 s Roe-Deer autorsky spjata osobou Filipa Míška a frontmanky Emy Brabcové. Roe-Deer to ovšem šlape a tak pokud Vám není cizí sound dnešních desítek britských indie kytarovek, čeští Roe-Deer Vás jistě chytnou za srdce.

Roe-Deer
Roe-Deer

Southpaw. Southpaw je další výborná česká kapela se zahraničním soundem první cenové skupiny. Pánové mají velmi široký žánrový záběr a tak zde najdete jak synth-popové záležitosti starších desek, tak i brutálnější britpopové kytarovky, které všichni dobře znáte přinejmenším z reklamních šotů (TOI TOI Song, deska Boys Make Noise). Southapaw nejsou narozdíl od Roe-Deer jeleni, ale své jméno si v roce 1996 propůjčili ze slavné Morrisseyho desky "Southpaw Grammar" (southpaw je anglické označení pro leváky). Není tedy příliš těžké pídit se po tom, kdo je guru této kapely s výbornými klipy - opět britští The Smiths.

Soutpaw - Gregory Finn
Southpaw & frontman kapely Gregory Finn

Postupně se začalo zatahovat, ale sváteční úterý bylo stále poměrně teplé. Do areálu Starého letiště proudily nekonečné davy a začalo se postupně  zaplňovat také "šapitó", kde po třetí hodině odpolední začala hrát formace Rybičky 48 vystřídána později kapelou Volant, Post-It, Zóna A a dalšími. Hrálo se zde pod střechou také nejdéle, takže když jsem se pomalu šinul k zastávce trolejbusu, stan stále praskal ve švech a hřměl pod náporem Sto zvířat.

Po čtvrté hodině také ožila Stage B. Publikum se nejdříve mohlo nabažit Znouzectnosti a zalétat si s Lety Mimo, ale zdejší program jednoznačně vyvrcholil vystoupením pražské formace Skyline, která to na nás zkouší od roku 1997. Jak jen definovat Skyline? To je opravdu problém. Nazvat to jednoduše elektro je příliš zavádějící, protože je to muzika dotýkající se mnoha žánrů. Dovolte mi tedy pojmenovat tento hudební styl "generací okousaných jablíček". Skyline patří k těm uskupením, které si nikdy nezapomenou vzít laptop se zelenavě svítícím jablíčkem značky Apple. Jsem však stoprocentně přesvědčen, že jejich výkon a neskutečný kotel, který v publiku vytvořili, by nastal i v případě okousané hrušky, obstarožního počítače z let devadesátých či nějakého toho břinkostroje z dob obrozeneckých. Tedy abych to shrnul, byl to, ostatně jako vždy na open-air, dokonalý zážitek. Dobrá tisícovka přihlížejících utvořila jediný propletený organismus a od počátku vystoupení až do jeho konce, kdy kde kdo kolaboval žízní, byly všechny ruce nahoře. Nene, do Brna opravdu nepřijeli Rolling Stones, to byli Skyline z Prahy.

Skyline - Majkii B
Skyline - kytarista Majkii B. Nejoblíbenější deska: Pink Floyd - The Wall

Skyline - volakistka Jitka
Skyline - vokalistka Jitka. Má ráda klasické sci-fi Stanislava Lema či Raye Bradburyho

Po vyžádaných přídavcích Skyline nadobro odešli, ale to se již připravovali pánové z Vypsané Fixy a zahraniční návštěva - Transglobal Underground z Velké Británie, kteří na Stage B uzavřeli před půlnocí úterní program festivalu Brněnský Majáles 2007.

A co život na Stage A? Southpaw byli vystřídáni slovenskou skupinou Polemic, která svým SKA rozvášnila již notně zaplněný areál kolem hlavního hudebního stánku. Jižanský Polemic byl po šesté hodině odpolední vystřídán Danem Bártou a Illustratospherou a kolem osmé hodiny večerní již nebylo kolem Stage A k hnutí, neboť na plac přicházela pražsko-moravsko-slezská formace Tata Bojs, která nedávno představila novou desku Kluci kde ste? Ačkoliv zlí jazykové tvrdí, že Tata Bojs se kdesi zapoměli a jejich muzika je posledních pár let prakticky neměnná, publikum zajásalo, když uslyšelo typický hlas Mardošy a "tatabojsovské" hity z desek Futuretro,  Biorytmy či  Nanoalbum. Nakonec ale mnohé zajímal právě ten jejich nedávný počin, který nám rádiové stanice připomínají téměř neustále hitem Pěšáci, který se však vžil dle svého refrénu "není malých rock'n'rollí". Nemalé rock'n'rollové role byly odměněny nemalými bouřlivými ovacemi a pomalu se chýlil i závěr dne na Stage A.

Přízrak z Německa ve svěrací kazajce

OOMPH! Upřímně řečeno, tuto kapelu jsem do včerejška neznal. Není se čemu divit. Na můj mlsný jazýček je totiž německý industriální metal příliž těžky, musím ovšem uznat, že včerejší brněnská premiéra byla opravdu extratřída se vším všudy. Kapela OOMPH! spatřila světlo světa roku 1989 ve Wolfsburgu a je považována společně s KMFDM a Die Krups za průkopníky nové vlny německého industriálního metalu známé jako "Neue Deutsche Härte". Nemusíte však být rovnou milovníkem hard metalu a přesto se Vám možná OOMPH! zalíbí. Pokud se totiž podíváme, kde tato skupina hledá inspiraci, nalezneme například velmi signifikantní synth-popové Depeche Mode, které lze slyšet téměř neustále. Dost ale teorie! Jaké bylo tedy jejich premiérové vystoupení na festivalu Brněnský Majáles 2007?

OOMPH
OOMPH! - frontman Dero Goi

Pánové s OOMPH! dlouze předlouze ladili a přeskupovali nejrůznější udělátka. Uběhlo deset minut, pak dvacet minut a po půlhodině vtrhla  do zakouřeného prostoru ďábelská psychadelická formace v čele s  ještě psychadeličtějším Dero Goiem ve svěrací kazajce. Já si opět stoupl špatně do toho největšího kotle a tak jsem div neskončil udusán do travnaté země. Původně jsem se totiž mylně domníval, že OOMPH! hraje s Martou Jandovou z německé formace Die Happy. Dnes už vím, že Marta s OOMPH! pouze natočila Träumst Du, se kterou letos zvítězili  na Bundesvision Song Contest, což je hudební klání německých spolkových republik.

OOMPH! - Dero Goi
OOMPH! - frontman Dero Goi

Pokud Skyline vytvořili nejbohatší kotel úterního večera, pak OOMPH! staré dobré představení ve velkém. Dero několikrát skočil do publika, které ho občas chtělo přenést až do zadních řad a na konci nechyběly ani paličky bicích, které našly v publiku nové majitele. Jedinou vrásku na obličeji snad mohl způsobit kelímek s pivem, který skončil na jevišti a málem trefil jednoho z kytaristů. Jinak však OOMPH! celkem energicky uzavřeli úterní program na hlavní Stage a prostor Starého letiště s nadcházející nocí postupně uléhal ke krátkému spánku. Druhý den přeci program opět pokračuje!