V internetovém deníku iDnes si můžeme přečíst, že Olomoucko bylo zasaženo silnou bouří. Jako obvykle se včerejší odpolední bouřky Brnu vyhly a díky kopcům východního okraje Českomoravské vrchoviny a Drahanských kopců, které se táhnou až k Prostějovu, byly odkloněny severním směrem. Přitom to tady u nás na severu Brna pokaždé vypadá na pěknou průtrž mračen. Nakonec však pouze dvakrát zahřmělo a zajímavé deštivé mráčky po krátkem dešti odpluly na Blanensko a následně, jakmile se pod nimi objevila volná krajina, spustily "děsivé inferno".

Psal jsem o tom už vícekrát a mám sto chutí sepsat velectěné meteorologické dílo, jelikož za pravdu mně dává především Český hydrometeorologický ústav a jeho výborné oddělení radarových měření. Srážkový radar je již několik let přístupný na webové adrese http://www.chmi.cz/meteo/rad a vedle něj se před několika lety objevil i bleskový radar, který zaznamenává přímo elektrické výboje a můžeme dle něj celkem s vysokou přesností předvídat, zda-li naši chaloupku v příštích hodinách zasáhne bouřka a zda-li je tedy dobré vozit automobil na myčku.

Bouřka - Brno Medlánky
Odpoledne západní obloha vypadala opravdu zlověstně. Snesl se silný vítr a člověk očekával kroupy. Jak však černota rychle přišla, tak i rychle odešla a žádné adrenalinové představení se nakonec nekonalo.


Pokud se k nám blíží bouře od západu nebo severozápadu, je většinou Brno uchráněno toho nejhoršího, protože okrajové zalesněné kopce na severním okraji metropole těžkou plazící se a vzdechající vzdušnou hmotu otočí na severovýchod. Déšť pak obvykle překvapí obyvatele boskovické brázdy - respektive obyvatele údolí řeky Svitavy. Ale dosti řečí, pojďme se podívat na dnešní bouřky a jejich cestu tak, jak nám to ukazuje výše zmíněný srážkový radar.


chmi.czchmi.cz Vlevo vidíte radarový snímek srážek z úterý 16.5. 18:00 SELČ, na druhém pak situaci o hodinu později. Červený křížek označuje severní okraj města Brna. Hromada bouřkových jader se blíží ze severozápadu, ale hlavní jádra Brno míjejí a postupjí dále na východ. Brno se pak dostává do střetu pouze z oslabenou roztrhanou západní částí celého systému. Na druhém snímku pak můžeme vidět výrazné jádro na východním Olomoucku v místech, kde u Hranic průtrž mračen měla dle iDnes velmi devastující účinky.


Pamatuji si na doby, kdy jsme jako malí špunti sledovali ze šestého patra našeho původního panelového domu silné letní průtrže mračen nad Brnem, které pokaždé zaplavily zdejší pískoviště, které se následující den stalo atrakcí pro všechny duchem mladým včetně mě. Od té doby uběhlo již 13 let a výjma povodňových let marně vzpomínám na poslední velkou průtrž mračen nad našim městem. Tak nevím. Buď nám ty kopečky u nás z ničeho nic začali odkloňovat bouřky s nízkou základnou nad terénem nebo z čista jasna letní bouřky změnily směr a přicházejí nyní z ideálnějšího směru, díky němuž se pokaždé na severozápadě Brna stočí k severovýchodu.