Před pár týdny mě dohnala minulost, brněnská redakce České televize totiž objevila můj stařičký webík o Brnu a na něm pak článek o tajemné podzemní říčce Ponávka, která po staletí protékala Brnem, na konci 19. století se ale pomalu stala součástí stokové sítě a protékala snad ještě tajemnějšími šachtami pod Brnem. Obyvatelé východního středu Brna okolo dnešního Příkopu tak měli občas vytopený sklep, v 70. letech pak ve štole prasklo plynové vedení, ten se nahromadil a stoka explodovala.

Dnes už tudy Ponávka teče velmi sporadicky, v městské části Královo Pole v blízkosti zdejšího nádraží totiž vtéká do moderní téměř tři kilometry dlouhé štoly C I, která její vody odvádí do Cecovického náhonu v Obřanech. Více než sto let stará šachta však existuje dodnes, i když byla víceméně zatrubněna a stala se oficiální součástí stokového systému města Brna.

No a o tom všem vznikla jedna pěkná reportáž s mou účastí pro víkendový pořad Týden v regionech.

Můžete se na ni podívat i na internetu (druhá reportáž v pořadí).

Jakub Čížek, Česká televize, Ponávka

Jakub Čížek, Česká televize, Ponávka

Natáčeli jsme ji v úterý po Velikonocích, zabralo to celé odpoledne, projeli jsme celé Brno, a tak snad těch pár minut stálo za to. Já jsem přispěl svým nudným xichtem, příběhem a také historickými mapkami, které můžete v reportáži zahlédnout.