Writing on the wallV posledních několika letech se na internetu vyrojilo velké množství nejrůznějších CMS/blog řešení nejen v php. Každé z nich má své specifické výhody a jedná se většinou o velmi kvalitní produkty pod licencí GNU/GPL. Je však otázka, zda-li použití takového řešení je vždy nejvhodnější cestou jak povznést svůj web na "světovou" úroveň. Odjakživa totiž platí heslo, že web nědělá layout, ale obsah a dobrý obsah si vystačí i s primitivním designem, který dnes již není v módě (i když je na druhou stranu pravda, že co se designu týče, jsou poslední léta ve znamení minimalismu).

Jedním ze základních problémů je nekvalitní nebo nekompletní lokalizace projektu. Ačkoliv dnes běžný návštěvník internetu "netenglish" ovládá, přecejen je to známka určité nedodělanosti a Vy přece nechcete aby Váš web působil nedodělaně. Další nevýhody se týkají zejména uživatelů, kteří ovládají internetové skriptovací jazyky a chtějí mít plnou kontrolu nad kódem, což je i můj případ. Je pak velký rozdíl, zda-li si napíšte vlastní jednoduché, ale účelné řešení o několika stech řádcích nebo dáte přednost předprogramovanému řešení, které je ovšem roztažené i v několika desítkách zdrojových souborů a ve stejném množství tabulek doslovně optimalizované relační databáze ;-). Za zmínku dále stojí funkční přeplácanost mnoha systémů, které nabízejí přehršle služeb, které ovšem v drtivé většině případů běžný čtenář webu vůbec nevyužije. Široká nabídka poskytnutých služeb ke kratičkému článečku pak působí směšně a zároveň je to i velmi rušivý element v layoutu celé stránky, který zbytečně odvádí pozornost od toho důležitého a celá stránka se tak stává méně přehlednou.

Pokud tedy holdujete těmto nesporně velmi propracovaným systémům, snažte se alespoň o optimalizaci čitelnosti stránek a vězte, že rozsah nabízených funkcí vyvážíte pouze velmi kvalitním obsahem - v jiném případě zbytečně neutiskujte not-so-hot obsah zbytečnými kravinkami, příjdete o čtenáře..