Vzhledem k tomu, že Knutík se pochlubil se svou zkušeností se zelenými čaji a mátou, musím i já k tématu něco napsat, protože čaj, ovšem ne ledajaký tuctový, je i mou oblíbenou tekutinou po vzoru "tea at five". Připravil jsem si tedy pro čtenáře recenzi tří různých čajů: černého Earl Grey Ahmad Tea a dvou bylinkových "čajů" Twinings Pure Rooibos a Vitka Meduňka.

Ahmad Tea Ahmad Tea je jedna z nejznámějších britských značek nekonfekčních Earl Grey čajů. Jejich čaje se nacházejí v nezaměnitelných zelených krabičkách či plechových dózách s nepostradatelnou rytinou obvykle viktoriánského Londýna. Jedná se pochopitelně o fermentovaný čaj sypaný, který obsahuje prvotřídní aroma i chuť, kterou sáčkovým čajem nedosáhnete. Ceylon, neboli cejlonský čaj, se pěstuje na vysoko položených plantážích Srí Lanky. Je lehký, aromatický, s typicky zlatavým zabarvením a obohacený o velmi silnou příchuť bergamotu, charakteristickou pro Earl Grey. U čajů Ahmad Tea Hampshire UK, máte vždy jistotu, že se do Vašeho šálku dostane čaj originálně zabalený na Srí Lance se všemi chutěmi zdejšího kraje.

Twings of London Před pár lety se u nás houfně začal šířit Rooibos. Zatím se mi nepodařilo sehnat Rooibos sypaný, takže si musíme vystačit se sáčkovou expedicí. U nás patří k nejoblíbenějším značka Millenium, ale já opět zamířím do vyšších pater a seznámím Vás se značkou Tea & Coffee Merchants R. Twining & CO. LTD., nebo-li jednodušeji Twinings of London, které se honosí upotávkou "By appointment to her majesty queen Elizabeth II.". Rooibos je drobný keřík, který se hojně vyskytuje na jihoafrických savanách a od pradávna se využívá k léčebným úkonům - má obdobnou pověst jako australský Tea Tree. Jeho chuť Vám vnese na jazyk pocit drsné a suché přírody zdejších krajin umocněný příchutí pouštního prachu. Twinings je čaj dobrý, ale je také důležité, čím takový čaj doslazujeme (můžeme jej samozřejmě pít i neslazený, pak je ovšem vhodné použít na jeden šálek alespoň dva sáčky čaje k umocnění chuti). Rooibos by se měl sladit pouze medem a pokud možno medem s relikty včelího vosku. Takový med však běžně v supermarketech nenalezneme a tak si vystačíme i s medem běžným. Lze sladit i třtinovým cukrem, nikdy však konfekčním řepným cukrem, který omezí původní lehkou chuť.

Vitka Meduňka Nakonec dám za příklad i některý z mnoha našich "čajů" bylinných. Vybral jsem si bylinný čaj z Meduňky vyráběný firmou Vitka Herbs. U bylinných čajů bychom měli dát přednost českým značkám, leč i to může být zavádějící, protože levné české bylinné čaje jsou občas dost příšerné (mátové za 7 korun a podobně). Pokud však zabrousíme do lehce dražších vod, naskytne se nám přehršle neznámých značek a bylinných čajů našich babiček. Meduňku je vhodné pít před spánkem, protože uvolňuje ducha a vyplavuje z těla stres. Jako většina bylin má i mnoho ozdravných funkcí na náš organismus. Sama meduňka však nemá příliš výraznou chuť. Stejně jako Roiboos, i naše bylinnkové čaje bychom měli sladit pouze medem - nikdy cukrem, který je sice sladký, ale naprosto bez aroma a svébytné chuti.