Last.fm Last.fm je komunitní server zaměřený na statistiky poslouchané muziky. Po instalaci speciálního rozšíření do Vašeho oblíbeného multimediálního přehrávače se budou posílat informace o Vámi poslouchané hudbě do speciální databáze a Vy tak budete mít neustálý přehled o tom, kdo je Váš skutečný nejoblíbenější interpret, kdo poslouchá podobnou muziku jako Vy, můžete vytvářet nejrůznější kluby, poslouchat desítky a stovky internetových rádií atd.

Last.fm používám od podzimu 2005, kdy se tato neustále se rozrůstající služba stala příhodným způsobem, jak hledat novou a novou zajímavou hudbu. Poslední dobou však dochází k jakési rovnováze, kdy u velkých skupin čitajících 1000 a více členů převládají prakticky totožné nebo velmi blízké žebříčky poslouchaných interpretů. Začněme třeba u skupiny s poetickým názvem "Europeans Against The World". Člověk by očekával, že zde bude na vrcholu nějaká evropská undergroundová, naprosto okrajová a vysoce intelektuální skupina, avšak pravda je mnohem prozaičtější. Na prvním místě se dlouhodobě drží američtí Red Hot Chilli Peppers, na místě druhém pak Metallica a medialové pozice uzavírá Radiohead. Dobrá, třeba je to jen náhoda, ale pojďme do sousední místnosti s názvem "EU". Tato místnost má sice pouze 600 členů, ale první místa týdenních žebříčků jsou naprosto stejná, tedy RHCP, Metallica a Radiohead. To už začíná být podezřelé. Pokud v místnostech, které se profilují jako evropské, převládá americká muzika, jak tomu bude jinde?

Last.fm
Celkem běžná týdenní statistika u mnoha skupin...

Svou vlastní statistiku mají i národnosti. Česká republika, ke které se hlásí 1136 registrovaných uživatelů za předcházejícími statistikami příliš nezaostává. Na prvním místě RHCP, na druhém pak System of a Down a na místě třetím Coldplay. Co na to naši východní bratři pod Tatrami? Zatím jich tuto službu využívá pouze necelé tři stovky, ale i tak se již žebříček celkem zarovnal, takže i zde vévodí prvnímu místu RHCP. Druhé místo náleží Depeche Mode a třetí místo, stejně jako v případě České republiky, náleží Coldplay. Prakticky jakákoliv skupina mající alespoň 1000 členů má velmi podobné závěry. Jak je tomu ovšem u pidi-skupin? Což třeba taková skupina "Láhel", mající papírově sice 19 členů, ale skutečnost je taková, že aktivních hudebních posluchačů tu najdeme asi tolik jako prstů na jedné ruce? Vzhledem k titěrnosti skupiny se zde žebříčky mění z týdne na týden. Minulý týden tak například medaili získal jakýsi James Blunt, jakási Aneta Langerová a jakási Alanis Morissete.

Komunitní hudebně-statistické služby na internetu:

Last.fm Internet iTunes Registry Musicmobs