Paela po domácku Paela je starý národní pokrm Španělska, který Vám nabídnou vyumělkovaný do nereálné krásy v každé restauraci v oblíbených přímořských letovisek. V oblibě je zejména paela z darů moře, která ovšem patří také k nejdražším v nabídce těchto restaurací. Co to vlastně ta paela je? Pokud lehce poodkryjeme kulinářský étos, zjistíme, že se nejedná o nic jiného než o jednoduché rizoto, které ovšem preferuje jiné koření. Paela je směsicí středozemní evropské kuchyně a arabského orientu, který Pyrenejský poloostrov dlouhá staletí mocensky i kulturně ovládal. Španělé uvařili dary moře a bezejmenný Arab přidal kari. Výsledkem této vědy je dnešní paela, jejiž chuť je založena na rybím koření a kari.


Paela po domácku
Vlevo připravená odležená náplň paely: tuňák ve vlastní šťáve, zeleninka "Bonduel", kari, kuřecí omáčka, rybí koření, pár lžiček rajského protlaku a na plátky nastrouhaná broskev. Vpravo pak již dusíme "nezralou" paelu.

Potěmkinovu paelu lze v tuzemských podmínkách připravit celkem snadno a především levně. Tajemné dary moře nahradíme zeleninkou a tuňákem a obě tyto ingredience promícháme s tajmenou omáčkou, která ovšem vůbec tajemná není. Plody moře mají dvě chutě. Rybí a kuřecí. Jak ochutit tuňáka ve vlastní šťavě tak, aby chutnal právě jako čerstvé kalamáry? Velmi jednoduše. Připravíme si kuřecí omáčku z "maggi kostky", vložíme tuňáka se zeleninkou z konzervy, přidáme rybí koření, kari, trošku rajského protlaku a výsledkem je čerstvá chuť mořských plodů. Výsledný produkt necháme "zrát", aby chutě prostoupily do hloubky. Mezi tím si v kari vývaru uvaříme rýži.

Paela po domácku
Potěmkinova domácí paela nakonec může vypadat takto (doba přípravy: 17 minut).

Nakonec naše Potěmkinovy plody moře dusíme s kari rýží, aby se nám obě chutě promíchaly. Ovšem pouze na mírném ohni, protože dlouhý var by z mnoha chutí utvořil chuť jedinou ala "eintopf" a to není na pořadu dne.

Paela po domácku
Nakonec paelu servírujeme hladovým strávníkům. Podávat můžeme nápoje nealkoholické ale i alkoholické (strávník ovšem popíjí ice-tea).

Dobrou chuť :D...