Mraky Tak k nám přišla vedra. Přesně jak jsem psal v jednom článku, na konci dubna je tu pokaždé pařák. Tedy alespoň v Brně, kterému se špatné počasí v jarních a letních měsících obvykle vyhýbá, jelikož je západní proudění obvykle vychýleno Českomoravskou vrchovinou více na sever a tak bouřky a přívalové deště obvykle zasáhnou místo rovinaté jižní Moravy Blanensko a Olomoucký kraj.

Přišla vedra a s nimi i pocit, že to je nenormální, že přeci před chvíli tu byl ještě sníh a nyní tu jsou najednou tropické teploty. S tou teplotou souhlasím, vždyť v době sepisování tohoto článku mi teploměr ukazoval 26 stupňů Celsia ve stínu. Zároveň však musím připomenout, že letošní jaro se nepříliš podobá těm předešlým. Za prvé jsme letos nepocitíli žádné nárazové teplotní šoky, které jsou obvyklé pro březen, kdy zafouká "alpský fén" a teploty z ničeho nic stoupnou i o deset stupňů. Zároveň i aprílové počasí se tentokráte do Brna vůbec nedostavilo a je to poprvé za dobu, co nějak tak ty mráčky nad hlavou aktivně vnímám.

Graf
Klikací graf znázorňuje po hodině se měnící teplotu a tlak za posledních cca 50 dní. Zeleně je znázorněna teplota, modře pak atmosférický tlak. Jak je patrné, teplota rostla pozvolna (skoky představují rostoucí rozdíl teploty mezi dnem a nocí a v případě průměrných denních teplot by se zahladily.) celý měsíc a není zde v březnu žádný patrný extrém blížící se 20 stupňům.

Letošní přechod od zimy k jaru byl až podezřel mírny, matematicky řečeno lineární. Sníh odtál a teploty přes přirozené droboučké výkyvy přecházejících front postupně rostly, aniž by zde byl teplotní šok, který obvykle plní jarní program regionálního tisku s fotografiemi prvních koupajících se odvážlivců. Počátkem května příjdou "sněžní muži" a teploty zase opět klesnou, přesto však je letošní jaro velmi neobvyklé, mírné a bude-li to tak pokračovat, snad nás čeká i dlouhé a teplé léto.

Před půl rokem jsem vytvořil malý internetový program, který každou hodinu ukládal běžné charakteristiky počasí na můj databázový server. Dnes už je to šest měsíců, co je program v provozu a na konci roku, jakmile bude zakončen první roční cyklus, program automaticky začne vytvářet předpověď počasí (zatím pochopitelně s velmi nízkou pravděpodobností). Srovnáváním předchozích a nových dat však velmi rychle zjistí, zda-li byla letošní zima ojedinělá, nebo zda-li přichází nová éra delších zim bohatších na srážky.