Ofélie při cestě tajmenou komnatou plní druhý úkol.El Laberinto del Fauno, nebo-li v anglické distribuci Pan's Labyrinth je fantaskní tragický příběh z období vítězství frankistů ve Španělsku. Španělský venkov ovívá teplý letní vzduch, na francouzských plážích se vyloďují spojenecké jednotky a na starý mlýn, který se stal útočištěm frankistického kapitána Vidala, přijíždí jeho znovuprovdaná choť s dcerou Ofélií, které krutý otčím hned zpočátku nepadne do oka...

Ofélie jen stěží hledá v mlýně plném vojáků spojence a ukrývá se před těžkou realitou každodenních bojůvek s lesními partizány do svého vlastního imaginárního světa. Za mlýnem se nachází starý kamenný labyrint, který malou zasněnou Ofélií zcela okouzlí a právě zde objeví svého skřeta Fauna, který ji vyjeví, kým vlastně je."Nelekej se mě. Prosím tě. Podívej! Já jsem Ofélie. A ty jsi kdo? Já? Měl jsem už tolik jmen... Staré jména, které umí vyslovit jen stromy a vítr. Já jsem hora, les a země. Já... Jsem faun. Tvůj nejpokornější služebník, Výsosti. Ty jsi princezna Moanna, dcera krále podsvětí. Můj otec byl krejčí. Tebe neporodil člověk. Měsíc tě přinesl na svět."

Jeden z úkolů.. Aby se však Ofélie, tedy princezna Moanna, mohla navrátit skutečně tam, kam patří, musí splnit tři úkoly. Teprve tehdy bude moci uniknout z krutého světa létních dnů roku 1944. "Bylo nebylo, když ještě les byl mladý, byl domovem mnohým zázračným a čarovným zvřátkům. Obyvatelé lesa odpočívali ve stínu obrovského fíkovníku, který rostl na jednom kopci, nedaleko mlýna. Ale teď strom umírá. Větve mu uschly. V kořenech sa usadila obrovská hnusná ropucha a nenechá ho dýchat. Musíš dostat ropuše do úst tři magické kamínky a vzít zlatý klíček z jejího žaludku. Až potom začne fíkovník opět kvést."

Kapitán Vidal El Laberinto del Fauno je originálním průnikem překrásně ztvárněné pohádky a surové krutosti skutečného života ve stínu španělské občanské války. Kvalitu El Laberinto del Fauno dokazuje výborná režie v podání Guillerma del Tora, která se promítla v zisku tří Oskarů za rok 2006 a to v kategoriích Kamera, Výprava a Masky. Pan's Labyrinth byl dále nominován v kategoriích Cizojazyčný film, Scénář a právem také Hudba, kterou složil španělský skladatel Javier Navarrete. Snímku neunikla ani nominace na Zlatou Palmu. Z hereckých výkonu je nutno vyzdvihnout zejména opus Sergi Lópeze v roli sadistického Vidala.

Ofélie postupně plní Faunovy úkoly, ale ten nejtěžší ji stále čeká. Teprve její třetí úkol propojí její tajemný svět imaginace s tím osudovým a skutečným. A teprve tehdy zjišťujeme že dva paralelní zdánlivě nesouvisející světy si jsou až příliš podobné a cesta Alenky v říši divů má svůj trpký smysl...

El Laberinto del Fauno - oficiální web (velmi pěkný)
El Laberinto del Fauno - česká filmová databáze ČSFD