StockholmJak se nejlevněji dostanete letecky do Paříže na nějaký ten "eurovíkend", se můžete dočíst na Knutově blogu. Jelikož jeden můj známý ještě ze středoškolských let odcestoval nedávno na stockholmskou univerzitu, přemýšlíme s přáteli, že ho o Velikonocích navštívíme. Stockholm jistě nemá punc bohémské Paříže, nicméně mě osobně sever vždy lákal více než šanson pařížského bulváru.

Stockholm má dnes bezmála 800 000 obyvatel, v roce 1912 se tu konaly Letní olympijské hry a v sále zdejší radnice Stadtshuset se každoročně udělují Nobelovy ceny. Nakonec člověk ušetří i za dopravu, jelikož nejběžnějším dopravním prostředkem ve měste není nic jiného než kolo, které si lze vypůjčit na každém rohu. A jelikož se město nachází téměř o deset stupňů zeměpisné šířky severněji než Brno, jsou zde v červnu mnohem delší dny a v zimě delší noci.

Letenky do švédské metropole jsou nejchutně drahé. S letištními poplatky se tam dostanete i za částku kolem 10 000,-. Při představě, že je to vlastně kousek - stačí přeci přeletět Polsko a Balt, člověk rozumný rozumný žádá nižší cenu.

Nejlevněji se zatím jeví využít nizkonákladového RyanAiru. Ostatně podivné letecké jídlo z mikrovlnky a další servis dražšího letu s radostí oželím. 

Bratislava - Stockholm u RyanAir

Zadal jsem tedy do vyhledávače spojů datum letošních Velikonoc a pro obyvatele Brna dostupné bratislavské letiště. A výsledek? Vlastní letenku pořídíte přes internet za 3.99 EUR, připojíte-li i lišácké letištní poplatky, koncová cena je rovna 24.61 EUR. Suma sumárum, zpáteční letenka vychází na 57.12 EUR. To je poměrně více, než mi říkal onen známý, ale budiž. Při dnešním kurzu člověk tedy zaplatí 1496 Kč včetně všech poplatků. I když opravdu všech? RyanAir si účtuje ještě nějaké to euro za vlastní transakci přes internet. Připočítejte tedy k výsledku nějakých padesát korun.

A jestli opravdu poletím? Já ani nevím...
Nejsou třeba hezčí Helsinky?