Kapky Fotit na makro kapičky z kohoutku pěkně se odrážející od hladiny není vůbec jednoduché. Ono totiž zachytit zblízka výbuch na zarovnané vodní hladině je náročné zvláště z hlediska nasvícení. Dnes jsem po obědě přesazoval svoje pokojové fíkusy a jinou verbež a při té příležitosti jsem rozprašovačem čistil prach z neskutečně zaprášených lístků. Kapky se na zeleném podkladu tak krásně třpitily, že jsem si řekl, že bych se snad mohl pokusit vyfotit i nějakou tu kapku v reálu. No musím se přiznat, že se mi to nepovedlo a tak jediný polovýsledek maličký můžete vidět v záhlaví článku.

Snesl jsem z celého bytu veškerá funkční světla, namířil je na dřez, v němž stál blištící se nerez hrnec, ale i tak se kýžený výsledek nedostavil. I když jsem na maximum otevřel clonu, při čase 1/350 už byl snímek nechutně tmavý a objevil se šum. Je to pro mě záhada, protože kdysi jsem kdesi viděl nádherné obrázky focené z domova - tedy bez přítomnosti výkoných studiových světel. Přitom aby byla kapka před dopadem krásně ostrá, je v mém případě nutné nastavit dobu expozice přinejmenším na 1/1000s. I když ale takový čas nastavím, nedokážu odhadnout, kdy zmačknout spoušť - vždyť kapka letí několik málo setin sekundy. Pak je nutno přejít na sekvenční focení a doufat, že se automat alespoň jednou trefí. Bohužel při nejrychlejším sekvenčním focení se mi uloží jen 5 prvních nebo posledních snímků, takže i při nafocení celé stovky ani jeden snímek nebyl dostatečně použitelný.

Kapky
Aby to nebyl uplný trapas, přilepím alespoň snímek luhovacího čajového sítka, které jsem používal k manuálnímu ostření.

Kapky
A tento poprášený fíkus za to všechno může.

Kapky
Velké přípravy nevedly k valným výsledkům.

Tímto vyzívám všechny fotografy: vyfoťte kapku v domácích podmínkách a dokažte, že to opravdu jde. Já začínám silně pochybovat.