Podvečerní západní obloha je dnes krátce po západu Slunce ozářená planetou Venuše. Není to hvězda, není to bod na již skoro jarní obloze, ale objekt, který vyfotit opravdu lze. Stačí mít po ruce kvalitní stativ a pořádný teleobjektiv. Já jsem použil svůj levný Tamron 70-300mm (105-450mm ekv. 35mm filmu).

U planet a jiných nočních objektů je nutné nastavit relativně nízký čas! Tedy pokud fotíme detail ne velkém ohnisku. Pokud totiž budeme exponovat například měsíc v úplňku 15 sekund, výsledkem bude velmi jasné těleso  připomínající spíše Slunce.  Já osobně měsíc v úplňku fotím za jasné noci  na 1/400s a méně.  S  nižším časem  nám na ploše Měsíce vykvetou kontury a plochy moří, kráterů a také přechod mezi ozářenou a tmavou částí Měsíce je příjemně jemný.

Venuše
Planeta Venuše vyfocena na 1/40s při 450mm (35mm ekv.) a maximálním rozlišení (6.1MP). Následně byla fotografie několikanásobně zvětšena kvalitní interpolací a provedl jsem výřez 1:1. Fotografie tak odpovídá několikasetnásobnému přiblížení.

Na fotografii vidítě červenou coronu. Jedná se pouze o optickou chybu mého objektivu. Neboť na běžné fotografii by se jednalo pouze o maličký bezrozměrný bod. Také tvar je díky extrémně nízkým rozměrům a lomu světla poněkud šišoidní. Důležitý je však obsah. Není jasně zářivý, ale díky času 1/40s (za úplné tmy), vystupují na povrch barevné kontury atmosféry planety Venuše.

Venuše
Pokud nastavím na svém fotoaparátu maximální automatický čas expozice (pokud tedy nepoužiji funkci BULB) 30 sekund, těleso bude díky jasu mnohonásobně větší i na běžné fotografii bez přiblížení, nicméně se na něm projeví zemská rotace. Relativní posun nebeské sféry o 30 vteřin totiž způsobí roztáhnutí tělesa kolem osy rotace. Zde tedy můžeme i opticky odhadnout velikost původního tělesa na fotografii.

A jaký má takový objektiv ZOOM? ZOOM je velmi relativní pojem. Můžeme uvažovat civilní absolutní ZOOM a nebo ZOOM relativní. Relativní ZOOM je vlastně poměr nejdelšího a nejkratšího ohniska objektivu. Pokud mám tedy Tamron 70-300mm, relativní ZOOM je 4,2x. Absolutní civilní ZOOM představuje zvětšení oproti našem zraku, který odpovídá cca 35mm. V tomto případě má můj Tamron ZOOM již dvojnásobný oproti relativnímu, tedy 8,5x. A pokud vemu v úvahu, že vlastním ještě základní objektiv Nikkor 18-55mm, pak mám v celem rozsahu relativní ZOOM 16,6x.

Kompaktní fotoaparáty, výjma některých EVF ultrazoomů, udávají ohnisko v jiném poměru a tak se nedivte, když máte na objektivu číslo např. 8mm.