Po několika měsících přijely na Flédu opět spasitelky z Gaia Mesiah a Brno jim bylo vděčné, o čemž svědčí vyprodaný bouřlivý sál. Pominu-li minerálku, která mi v těch všech emocích přistála během koncertu na fotoaparátu (ale to vše už k tomu prostě patří), publiku, které vytvořilo výborný kotel, musím dát jedničku s hvězdičkou. A jak oznámkovat Gaiu Mesiah? O tom více v článku.

Ačkoliv silně pochybuji, že se zde najde někdo, kdo o pražské skupině Gaia Mesiah ještě neslyšel, přecejen jen tak stručně načrtnu jejich "Kurikulum Vité". "Gaiarock" (opravdu nevím, jak jinak to nazvat) s mnoha hudebními vzory (Rage Against The Machine) objevil světlo světa roku 2001 v pražském Futuru, od kdy se datuje také činnost této kapely, která se očividně vymezuje k okolnímu světu již svým názvem, který by v překladu mohl znít "Spasitelé Země" (zde bych odkázal na záznam na české Wikipedii, kde se dozvíte více). Dnes Gaia Mesiah koncertuje ve složení Misha Cortéz (bicí), Josh Stewart (baskytara), Santa Morella (kytara) a samozřejmě Marka Rybin (zpěv a s Morellou hlavní šoumen). V roce 2003 vydali vlastním nákladem album "Gaia Mesiah" a o dva roky později u B&M Music / Universal konečně svébytné album "Ocean", které dodnes tvoří základ jejich koncertních vystoupení.

Začátek koncertu se celkem protáhl, ale o to více jsme byli nadšeni, když se ve 21 hodin objevila u bicích Misha Cortéz a uhranula publikum výbornou aranží plnou drajvu tak charakteristického pro Gaiu Mesiah. Zde musím uznat, že zvuk byl excelentní a hned zpočátku mnohem lepší než v případě koncertu belgické skupiny Hooverphonic, který se zde odehrál předchozího týdne.

Bohužel jsem si nestačil vyfotit playlist a má paměť je děravější než cedník na špagety, každopadně vězte, že divoké Amazonky s Joshem Stewartem "v pozadí" zahrály všechny oblíbené pecky z alba Ocean, pro které je máme tak rádi. Když tak přemýšlím, marně v paměti pátrám po obdobném interpretovi, který svou muziku dokáže takto prodat a dává do svého představení tolik elektrizující energie. Posluchač, který je navyklý na drsně rytmický Ocean, Blueberry Day a další, pak paradoxně občas nevěděl, co si počít s novými písničkami, které Gaia Mesiah už nějaký pátek hrají a které občas mířily spíše do psychadelické ambientní melodičnosti.

Chocolate Jesus z Chrudimi jsem slyšel poprvé. Ačkoliv se nejednalo o předoskokany, ale o "doskokany", myslím že sekundovali Gaii celkem dobře. Alespoň velmi sympatická frontmanka Kristýna by v rockové gymnastice mohla jít s Markou Rybin z Gaia Mesiah okamžitě do soutěžního duelu. Pokud tedy Čokoládového Ježíše neznáte, připravte se na do půli těla svlečeného bubeníka, kytaristu, basáka a uvolněný zpěv a temperamentní pohyb Kristýny. Ostatně pokud jste nedočkaví, koukněte na jejich stránky a pusťte si klip Kaleidoskop. A pokud Čokolády znáte, vězte že playlist byl následující: Bezva Finta, Korálky, Na Hladině, Čarodějka, Zázrak, Mléčná Dráha, Pirátská, Lipicáni, Kaleidoskop, Nun Was Tun a přídavky Noční hra a Víkendová.

Gaia Mesiah
Chocolate Jesus
Klub Fléda