Za devatero horami a devatero řekami spočívají řecká království. Nevíme jaký je věk a zdali se nadcházející události staly, jisté je však jediné - mírumilovná města středomoří žila jasným a bohatým životem, než se jednoho dne objevil v poklidném městečku Gepidia tajemný muž ze severu. Nebyl to stařec, ba však nebyl to ani mladík a tento tajemný muž vyhledal starého kmeta Heriastoise a pravil, „Ctihodný kmete, jehož moudrost je známá i za hranicemi této země a jehož rady pomohly mnohým, vážil jsem dlouhou cestu, abych zvěstoval zprávu o strašném konci tvého synovce Croccuse, krále vizigótského kmene Gotharů, kterého jsi miloval jako vlastního syna! Tajemné hordy válečníků válí se na nás z jihovýchodu“

Takto začínala povídka na pokračování a tak trochu literární experiment na univerzitním studentském webu student.muni.cz (na této adrese ho již nehledejte, před pár lety k mé lítosti zanikl). Vznikal zajímavým způsobem v podobě zcela běžné diskuze, do které se mohl kdokoliv připojit a rozšířit příběh o jednu, dvě věty.

Už nemám potuchy, kolik lidí se příběhu účastnilo, v každém případě legenda o tajemných bitvách starověku usnula po několika měsících a její příběh se už nikdy neobnovil.

Je to celkem škoda, když jsem totiž dělal pořádek na síťovém disku, našel jsem přepis celé diskuze někdy z roku 2004 a ono se to kupodivu dá číst. Někteří pisatelé brali téma příběhu vážně, druzí byli naopak neortodoxní, v tom nejlepším však příběh končí. Jelikož se psalo skutečně po větách, nebo krátkých odstavečcích, celá povídka má pouze jedenáct tisíc znaků a je plná hrubek a stylistických chyb, jelikož někteří psali slovensky, druzí zase bez diakritiky.

Ačkoliv příběh skončí dřív, než se něco podstatného stane, přece jsem přesvědčený, že měl a má určitý potenciál. Škoda, že se o tom už nikdy nepřesvědčím.

Experiment Gepidia v PDF