Prakticky každý současný mobil je osazen sytémem Java, pomocí kterého můžeme základní funkce mobilního telefonu mnohdy velmi drasticky rozšířit. Pokud pak vlastníme telefon s kvalitním displejem o velkém rozlišení, není problém navštívit ve wapovém prohlížeči adresu operamini.com a stáhnout si internetový prohlížeč Opera pro mobilní telefon. Vedle Opery, nesčetného množství her, užitečných prográmků a zcela zbytečných ptákovin můžeme použít také velmi efektivní mobilní aplikace od Google!

Zajisté každý z Vás zná projekt Google Maps či alespoň jeho "okenní" 3D aplikaci Google Earth, tedy digitální klasické i satelitní mapy prakticky celé planety místy obdařené také velmi kvalitními leteckými snímky, na kterých poznáte zaparkované auto v Sydney před budovou opery či frontu na banány na předměstí Pekingu. Našinec povětšinou v posledních letech přechází na českou velmi kvalitní mutaci - Seznam Mapy.cz, které narozdíl od Google Maps a Google Earth již leteckými ortofotosnímky pokrývají celé území České republiky a tak se zvesela můžete podívat na souseda rochnícího se za třímetrovým neprodyšným plotem v čerstvě zakoupeném bazénku Mountfield.

Google Maps na mobilním telefonu

Většinou však potřebujeme najít něco v terénu a zde poslouží Váš mobilní telefon. Stačí si totiž ze stránek Google Maps stáhnout JAVA program, pomocí něhož si budete moci v příjemném prostředí prohlížet mapy i satelitní snímky přímo na Vaši titěrné obrazovce. A opravdu je to použitelné! Google Maps pro mobilní telefon umí prakticky to samé, co webová aplikace nebo Google Earth. Můžete hledat podle názvů ulic, můžete zkusit čísla popisná či identifikační, můžete hledat POI (Points-Of-Interest: beznínky, hotely, restaurace). Program má zároveň svoji vlastní cache paměť a tak pokud mobilní atlas zavřete, při příští návštěvě budete mít načtený poslední pohled. Mapová data se načítají dynamicky posouváním pohledu stejně jako dnešní internetové mapy - prohlížení je tedy rychlejší a bezešvé (nemusí se načíst znovu celý list mapy). Přes přehledné menu můžete jedním kliknutím zvolit brouzdání po klasické mapě či po satelitních snímcích, potvrzovacím tlačítkem mobilu pohled přibližujete, jednou z funkčních kláves zase oddalujete.  Google Maps pro mobilní telefony si je zároveň vědom faktu, že mobilní internet je stále nechutně drahý a tak při každém načítání dat do cache paměti ukazuje v horním pravém rohu údaj, kolik KB dat jste již načetli. A není jich věru málo! Po několika minutách mapového surfování bez problému stáhnete i několik set KB, což může být nebezpečné pro kohokoliv, kdo postrádá nějaký výhodný datový tarif. Obecně však platí, že Google Maps pro mobilní telefony je jeden z nejpodařenějších mobilních programů, se kterým jsem se setkal.

Náhledy obrazovek (klikněte pro zvětšení)


Google Maps pro mobilní telefon Google Maps pro mobilní telefon
Vlevo: přehledné menu přístupné i přes numerickou klávesnici.
Vpravo: vyhledávání na mapě. Nalezne mobilní Google Maps mou ulici?


Google Maps pro mobilní telefon
Vlevo:
výsledek hledání v Google Maps pro mobilní telefony.
Vpravo: Google Maps v režimu "satelitní mapa".


Google Maps pro mobilní telefon
Vlevo: Posouváním kurzoru jsme se dostali až do míst, kde ještě nejsou načtena mapová data. V pravém horním rohu se okamžitě zobrazí statistika celkově stažených dat od aktuálního spuštění Google Maps. Máme tak stále přehled o tom, kolik nás to bude asi stát (GPRS).

Google Maps je velmi užitečná aplikace a zbývá jen doufat, že i ceny mobilního internetu půjdou v budoucnosti drasticky dolů. V současné době je dlouhodobější procházení mapami bez zaplaceného datového tarifu s "volnými megabajty" celkem drahá záležitost. Jako nouzovka se však hodí. Na škodu také je, že Google Maps pro mobilní telefony nelze stáhnout samostatně a na mobil nahrát z počítače. Platíte tak nejen za prohlížení map, ale i za stažení cca 150KB dat instalačního balíku.

Gmail na mobilním telefonu

Gmail je dostupný již nyní v podobě wapové aplikace. Stačí opět navštívit ve wapovém prohlížeči stránku mail.google.com, přihlásit se a již můžete skrze WAP číst svoji poštu. Můžete však přímo odtud také stáhnout JAVA Gmail e-mailový klient. Opět se jedná o velmi podařenou a ergonomickou aplikaci, která předčí kdejaký integrovaný e-mailový mobilní klient. Pomocí mobilního Gmail můžete hledat ve svém archívu, psát novou poštu, číst novou poštu, odpovídat, stahovat přílohu a to vše bez jakéhokoliv omezení, zpravidla mnohem rychleji než přes mobilní POP3 a vše s plnou podporou české diakritiky v poště - samotná aplikace je v angličtině. Háčky a čárky tedy zůstávají háčkami a čárkami.

Náhledy obrazovek (klikněte pro zvětšení)

Gmail pro mobilní telefon Gmail pro mobilní telefon
Vlevo:
Gmail v rodině mnoha dalších užitečných JAVA mobilních programů.
Vpravo: Seznam doručené pošty po úspěšném přihlášení.


Gmail pro mobilní telefon Gmail pro mobilní telefon
Vlevo:
čtení pošty. Příloha je tradičně zobrazena jako odkaz.
Vpravo: Pomocí Menu se dostaneme do bohaté nabídky.

Gmail pro mobilní telefon Gmailpro mobilní telefon
Vlevo:
velmi ergonomický formulář pro novou poštu. Přes Actions se dostaneme do managementu příloh a dalších operací s novou poštou.
Vpravo: a pro srovnání můj interní formulář pro nový e-mail.


Gmail klient pro mobilní telefony také výborně spolupracuje s adresářem. Bohžel pouze s tím, který jste si vytvořili na webovém rozhraní - s adresářem uvnitř Vašeho mobilního telefonu bohužel nespolupracuje a to je trošku škoda. Je to však jediný škraloup, vše ostatní funguje na jedničku a  tento maličký prográmek překvapí svými možnostmi, které  téměř stoprocentně kopírují práci v běžném webovém prostředí pro Gmail. Opět ovšem musíte mít na paměti, že Gmail neustále pracuje s online daty a tedy bude to stát nějaký ten peníz, jelikož Gmail pro mobil není POP3 poštovní klient a po každém přihlášení se tedy stahují data z internetu - do paměti telefonu se pošta nestahuje.

Je velmi sympatické, jak se s většími kvalitními TFT obrazovkami, větším uložištěm a mnohem rychlejším systém JAVA přepisují běžné "PC" aplikace do podoby mobilních náhradníků. Snad se tak brzy dočkáme třebas takového mobilního Total Commanderu - toho bych opravdu uvítal. Google Maps a Google Gmail pro mobil patří mezi špičku nejen z hlediska kvality, ale také z hlediska užitečnosti. Během několika okamžiku velmi kvalitně rozšíří Váš mobil.