Vyhledávač, nebo dnes spíš už portál, Google nabízí novou službu Google Notebook, která slouží k uchovávání poznámek zkopírovaných z prohlížených stránek. K poznámkám pak můžete přistupovat z prohlížeče Mozilla Firefox nebo přes Váš Google účet odkudkoliv z libovolného internetového prohlížeče.

Poznámku můžete vytvořit ručně, nebo interaktivně. Stačí označit libovolný text a v levém dolním rohu označeného textu se objeví tlačítko pro uložení vybraného textu do Google Notebook. Společně s textem se uloží také odkaz na webovou stránku, odkud poznámka pochází. Ale dost řečí, pojďme se podívat na printscreeny. Všechny obrázky jsou samozřejmě klikací do původní velikosti 1024x768 pixelů.

Google Notebook
Po nainstalování klasického rozšíření (extension), se ve stavovém řádku Mozilla Firefox objeví ikonka poznámkového bloku s tlačítkem "Open notebook", které slouží k prohlížení poznámek v malém integrovaném prohlížeči a k zadávání ručních poznámek. V okně vidíme označený text, pod kterým se objevilo tlačítko s textem "Note this +", pomocí kterého označený text včetně formátování textu i obrázků uložíme do poznámek.

Google Notebook Jakmile poznámku uložíme, můžeme k ní přistupovat buď přes tlačítko ve stavovém řádku nebo přes webovou adresu vašeho Google účtu.

Google Notebook Na poznámku se můžeme podívat i pomocí Google účtu. Zde klasickou cestou můžeme i mezi poznámkami prakticky vyhledávat jako v běžném vyhledávači. Můžete si zde vytvořit nový Google Notebook nebo vyhledávat mezi veřejnými pozmánkami. Vzniká tak zcela nový prostor pro sdílení veřejných poznámek a vyhledávání v nich.


A to je celé. Ještě by neuškodilo, kdyby Google Notebook uměl poznámky posílat poštou a exportovat do nějakého textového formátu. Jinak se však jedná o pomůcku, která se občas může hodit - rychlé uložení adresy nebo telefonu, kontaktu či odstavce z libovolné webové stránky. Google Notebook si můžete vytvořit a rozšíření do Mozilla Firefox
nainstalovat zde. Budete však pravděpodobně požádání o povolení instalace rozšíření z google serveru. Google Notebook je bohužel zatím pouze v jazyce anglickém.