Kde jsou ty léta, kdy vlastnit GMail účet znamelo být v neformálním IT světě In? Jsou už dávno pryč, dnes může být "gmailový" kdokoliv a je pravda, že z nabídky e-mailových služeb je tato nejlepší, protože Vám například nezasviní e-mail textovou reklamou. Mít GMail dnes neznamená mít pouze přístup k poště, ale ke stále rostoucímu počtu nových a nových služeb s minimální další registrací. Jednou z nich je "Osobní stránka Google".

Ta je určena pro ty, kteří mají zpravidla Google nastavený jako domácí stránku ve svém prohlížeči. Chudé vyhledávací okénko lze rozšířit do podoby silného portálu nabízející nepřeberné množství informací. Přitom vše funguje jako stavebnice - jedná se o plně modulární systém. Jednoduše si vyhledáte "plugin" a ten na stránku vložíte. Google je také praktickým vlajkonošem AJAX technologie dnešního internetu (v praxi AJAX představuje nahrávání dat v pozadí, takže se při každé změně nemusí obnovovat celá stránka, která se pak může chovat opravdu interaktivně), takže práce s tvorbou své vlastní úvodní Google stránky je celkem luxusní.

Google Personalized Homepage
Osobní stránka Google s moduly: Google Calendar, miniMail k rychlému odeslání pošty, RSS čtečka GoogleReader, vyhledávání ve Wikipedii, GMail pošta a iDnez hlavní zprávy. Dole pak také aktuální přepočet kurzů.


Jediným nešvarem je lokalizace, která prakticky stále neexistuje. Mnoho modulů vztažených k určitému místu (předpověď počasí atd.) je pak naprosto nepoužitelných, jelikož jsou určeny pouze pro americký trh a nastavovaní lokality probíhá pomocí amerického ZIP kódu, tedy PSČ. Lze však použít některé české RSS kanály a tak si můžeme na naši hlavní stránku nechat vypisovat třeba zprávy z iDnes a tak dále. Služba "Google Personalized Homepage" udělala velký krok vpřed, jelikož ještě před pár měsíci byla prakticky pro českého člověka nepoužitelná, blíská se však na lepší časy.