Česky řečeno, "jak trávím svůj čas", přičemž autor má na mysli čas strávený před blikajícím monitorem. Tím autorem je Jacob Zielinsky a vedle tohoto hesla stvořil také užitečný prográmek s názvem TimeTrack, jehož jediným účelem je záznam doby, po kterou používáte tu či onu aplikaci na Vašem počítači.

TimeTrack Umí toho však ještě více. Nezaznamenává pouze dobu, po kterou jste používali třeba ICQ, ale i dobu, po kterou jste měli na ploše aktivní ICQ okno uživatele "Kocourka". Můžete si tak snadno udělat žebříček uživatelů, se kterými "tlacháte" nejčastěji a podobně. Stejně tak se můžete podívat, jaké webové stránky navštěvujete nejčastěji, tedy kolik minut či hodin jste na té či oné stránce strávili času. Prográmek stojí a padá na jeho základní vlastnosti. Počítá pouze čas, kdy bylo okno používaného programu aktivní. Takže pokud píšete dokument ve Wordu a na pozadí Vám hraje hudba z Winampu, počítá se pouze čas Wordu, nikoliv Winampu.

Jaký je tedy můj TOP10? Na prvním místě se s přehledem drží Mozilla Firefox, tedy internetový prohlížeč, na kterém jsem za celý týden strávil skoro 43 hodin, což představuje 49% veškeré moji aktivity. Jak vidno, používám tedy počítač zejména k surfování po internetu. S významným odstupem je na druhém místě ICQ, na kterém jsem vysedával 10.5 hodiny. S kým že jsem tam vysedával? Tak osobní zase nebudu :-), ale i tyto údaje zde mám. Následuje PSPad, což je textový editor, správce souborů Total Commander, poštovní klient Thunderbird (1.5 hodiny) a Skype, tedy program nejen pro telefonování po internetu.

Prográmek statistiku zobrazuje pro libovolný nebo přednastavený interval. Mohu se tedy podívat na denní, týdenní či kompletní statistiku. Součástí je dokonce i kalendář, kde mohu den po dni sledovat, zda-li jsem používal svůj oblíbený prográmek či nikoliv. Nakonec lze veškerá data exportovat do Excelu a třeba si je vytisknout.

Je to sice blbinka, ale blbinka příjemná. Pokud si chcete projednou udělat jasno, k čemu vlastně doma či v práci počítač ve skutečnosti používáte, neváhejte a stáhněte si program TimeTrack ze Slunečnice. Doplnění: Program se bohužel implicitně nespouští po startu počítače, to si už musíte nastavit manuálně.