Internet Explorer 7 logo Jak vidíte na obrázku vlevo, ani já jsem neodolal a vyzkoušel si teda betaverzi nového prohlížeče z dílny Billa Gatese. Neočekávejte ale žádnou recenzi, od toho tu jsou jiní fundovanější bloggeři - já místo řečí přidám tři srovnávací obrázky. Než je však přidám musím říci, že mám z této betaverze smíšené pocity. Na jednu stranu jsem našel mnoho zajímavých funkcí, ze kterých jsem byl nadšen, na stranu druhou jsem však byl zděšen z GUI, které v případě, že neholdujete různým grafickým skinům, prostě vypadá strašně nedodělaně.


Ve zkratce tedy napíšu, co se mi líbí. Už jsem si odvykl na antialiasing u písma, takže mě celkem příjemně překvapil tentýž "AA" v nové sedmičce. Na druhou stranu ho nepotřebuji a upřednostním spíše výkon. Líbí se mi snažší přístup k některým nástrojům, zoom stránky (i když s prapodivnou interpolací - nebo žádnou resp. lineární, protože již pro 50% zobrazení je text nečitelný), ikonka RSS jak ji známe z Firefoxu nebo Opery a jiné věcičky.

A jelikož mě nebaví sepisovat "předsmrtné spisy", které stejně nakonec nikdo nečte, podívejte se raději na srovnávací printscreeny z Internet Exploreru 7.0, Firefoxu a Opery 9.0. Všechny obrázky jsou klikací :-).

Internet Explorer 7.0 Beta 2 Preview
Uživatel nepoužívající antialiasing bude překvapen vyhlazeným písmem a lehce zpřeházeným grafickým prostředím, které ve standardním skinu ala Windows 95 nevypadá zrovna nejlépe.

Internet Explorer 6.0 SP2
A takto současného "microsoftího" prohlížeče MSIE 6.0 možná neznáte, aneb po aplikaci jednoho Longhorn/Vista like tématu.

Mozilla Firefox 2.0 Beta
A takto vypadá základní, lehce upravená, podoba Firefoxu. Milovníkům MacOS témat se asi sice moc nelíbí, ale pro mě je rozhodující jednoduché flexibilní rozvržení a co nejvíce obrazovky věnované obsahu stránky a ne nejrůznějším lištičkám a podobně.

Opera 9.0 Beta
Na strategii "více prostoru = lepší prohlížeč" přešla i Opera, která dříve dobrou pětinu pracovního prostoru zaplnila svým obsahem a proto jsem ji neměl moc v lásce. Nyní ovšem konečně autoři přišli na to, že spíše než desítky profi funkcí, ocení běžný zákazník jednoduchost. Radek Hulán by sice řekl, že "Opera je pro vzdělané inteligentní profesionály" a "Firefox je pro hloupé a nevzdělané masy", jenže internetový prohlížeč je dvojsloví od slovesa "prohlížet" a tedy účelem je efektivně vidět a nejrůznější profi funkce jsou až zástupným důvodem.

Vyberte si co chcete. Já nehodlám nikomu nic vnucovat. Ačkoliv již dlouhá léta používám Firefox (od verze Mozilla Phoenix 0.1), musím uznat, že MSIE 7.0 možná udělá velký krok dopředu. Přesto se domnívám, že ten krok měl být mnohonásobně větší, protože se MSIE stále tváří jako kočkopes - z půlky zavání Internet Explorerem 5/6 a z půlky se snaží být něčím zcela novým.

Internet Explorer 7.0 Beta 2
Na závěr ještě přikládám poslední printscreen, který dokládá to, co se stalo poté, co jsem přes javascript chtěl otevřít nové okno.