Ignis Brunensis Král je mrtev! Ať žije král! Devátý ročník mezinárodního festivalu ohňostrojů je za námi a neskončil zrovna nejslavněji. Zatímco přes den bylo celkem fajn počasí a já už už v jednom nejmenovaném obchodě do ruky bral jeden z nejlevnějších velkých stativů, na večer se obloha zatáhla, Slunce vykouzlilo nádherné červánky a do hodiny se spustil déšť. Přesto jsem vyrazil s očekáváním, že líný Čech zůstane doma u krbu, leč to byl fatální omyl. Již 45 minut před začátkem byly tramvaje plné k prasknutí a tak jsem alespoň vyrazil na Mendlovo náměstí v podhradí, odkud je tradičně krásný výhled na hrad Špilberk, kde se mělo odehrát závěrečné grandfinále v produkci Flash Barrandov SFX.

Západ slunce
Na večer Slunce vytvořilo nádherné barevné divadlo a výhled z našeho balkonu projednou zase stál za to. Bohužel za všechno se platí a Brno zaplatilo nechutně vlezlým deštíkem, který tak trošičku kazil dojem z nadcházející závěrečné fireworks show.

Špilas je výborná lokalita, jelikož ohňostroj tak může sledovat prakticky na půl milionu obyvatel Brna i vzdáleného okolí, protože osvětlený hrad lze sledovat i ze vzdálené pohraniční monumentální Pálavy. Tramvaj mě v každém případě krátce před půl jedenáctou večerní vyplivla na onom Mendlově náměstí, odkud je opravdu pěkný výhled na hrad, ovšem pouze v případě, že se před vámi netlačí několik stovek až tisíc diváků, kteří měli stejný nápad. Fotil jsem tedy ve velmi provizorních podmínkách na dvaceticentimetrovém stativku aniž bych vlastně věděl, kam čočka objektivu vlastně míří. Při druhé fotce pak již byla tato čočka plná kapek a tak jsem to vzdal a kochal se vlastníma očima.

Ignis Brunensis
Na "Mendláku" kupodivu nebylo prázdno, ale naopak nechutně plno, takže nakonec jsem musel fotit za dosti nedůstojných podmínek v seďo-kleče v rozmočené trávě.

Samotný hrad tak díky focení od země vidět není, ale konečně jsem si vyfotil ohňostroj na delší čas. Je mi líto toho deště, neboť původně jsem měl vybranou krásnou lokalitu na jihu města, odkud bych s přehledem zabral celé noční panorama včetně osvícené katedrály. To by pak panečku byl snímek jak z žurnálu.

Ignis Brunensis
Ohnivé koule nám explodovaly nad hlavami dobrých 20 minut. Snad jen ty škaredé dráty a sloupy tam nemuseli být.

Cesta zpět byla celkem krkolomná. DPMB sice zareagoval a rozvážel publikum všemi možnými směry až tedy na směr můj a tak jsme na hlavní nádraží na rozjezdy nočních linek dorazili v momentě, kdy tyto noční linky právě odjížděly. Posléze však konečně přijela moje "jednička" a odvezla mě směrem domů. Tedy nebylo to zas tak jednoduché, protože tramvaj dojela pouze na další zastávku, kde mě vyplivla do stále sílícího deště. Dopraváci se však nad námi nakonec smilovali a pustili našim směrem do zdejšího blízkého depa dvě poslední šaliny.

Ignis Brunensis
Na Barrandově se pánové snažili a připravili si pro Brňáky barevné divadlo.

Ignis Brunensis
Velmi záhy se mi však od kapek zašpinil objektiv a bylo po slávě.

Domů jsem dorazil lehce promočený a hodně unavený, ale zároveň spokojený, protože ohňostroj se i přes špatné počasí vydařil. Takže zase za rok. Takže zase za rok a snad tedy konečně s velkým stativem a především s novým fotoaparátem.