Ignis Brunensis 2007 - Flash Barrandov SFXVe čtvrtek 24. května 2007 rozzářil přehradu v Brně první soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis v podání skupiny Flash Barrandov SFX, která patří tradičně k horkým favoritům, neboť si hlavní cenu soutěže odnesla již v letech 1998, 2000, 2002 a 2004. Okolní pláže, hráz a terasy hotelu Santon tak byly jako již tradičně obsypány diváky z celého Brna a okolí, přístupové cesty pak byly zaplněné nejrůznějšími atrakcemi od klasického dětského řetízkáče až po nejrůznější centrifugy určené těm, jimž nepomohlo ani nadprůměrné množství dostupného alkoholu ani vizuální zážitek. Tedy například mně a rovnou dvakrát!

Vyrazil jsem na svou tradiční pozorovatelnu na hrází přehrady již krátce po osmé a k mému překvapení se zde již pomalu srocoval dav, přestože je to přecijen kus cesty od přístaviště, kde bylo rozbito hlavní zázemí. Rozdělal jsem tedy stativ a jal se fotit kolem plující kačenky další dobré dvě hodinky. Pak už mě přestalo bavit držet místo kamarádům, kteří se uráčili přijít až na poslední chvíli a pustil na své místo dvě podnapilé slečny. To se již ovšem blížila kýžená půlhodinka před jedenáctou hodinou večerní a tedy čas očekávaného započetí. Jako každý rok i tentokráte si mohl divák naladit hudební doprovod na stanici Kiss Hády a vychutnat tak zážitek do morku kostí.

Ignis Brunensis 2007 - Flash Barrandov SFX Ignis Brunensis 2007 - Flash Barrandov SFX
Ignis Brunensis 2007 - Flash Barrandov SFX Ignis Brunensis 2007 - Flash Barrandov SFX

Je to krásný pohled, když se vybuchující ohnivé květy nejrůznějšího zabarvení odrážejí v zrcadlící se hladině, leč za nočního nehybného parna celou plochu přehrady pokryl smog spáleného výbušného prachu a tak se občas některé, doufejme zamýšlené, efekty ztratily v šedivé peřině oblak. Po pětadvaceti minutách bylo dokonáno a had lidských těl se dal do pochodu. Neodvážím se odhadovat, kolik návštěvníků se přišlo na ohňostroj v podání Flash Barrandov SFX podívat, ale vzhledem k příjemné letní noci bych očekával běžný průměr Ignis Brunensis, tedy okolo 100 000 diváků, nejen na přehradě ale i v širším okolí.

Ignis Brunensis - kolotoč, centrifuga

Jak jsme se tak proplétali zpět ke stanici tramvají, neodolal jsem a s kamarádem jsme navštívili také centrifugu. No neseděl jsem v tomto ďáblově stroji snad posledních patnáct let, čili už jsem téměř zapoměl, do čeho že to jdu. Místo vstupenky jsme za padesátikorunu dostali žeton, který si obsluha nevyzvedla a tak jsme v kapse měli ještě jednu jízdu grátis, čehož jsme přirozeně bez odporu využili. Místy jsem měl sice pocit, že ta kovová tyč nemůže člověka udržet, leč zákony odstředivé síly nezklamaly a tak z kolotoče padaly maximálně nějaké ty šperky či domovní klíče.

Po tomto zážitku si člověk připadal o pět kilo lehčí a když jsem přišel domů, spadl jsem do postele jak onen pytel cementu.