Ignis Brunensis 2007 - Theatrum Pyroboli - Denisovy sadyRok se sešel s rokem a opět je tu předvečer brněnského léta v podobě již desátého ročníku mezinárodní ohňostrojné soutěžní show Ignis Brunensis a širšího festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Vše vždy začíná prelude a prelude ohňostrojné se tentokráte nacházelo v Denisových sadech na městských hradbách katedrály sv. Petra a Pavla. Vyrazil jsem tedy k nádraží, které se nachází na úpatí sklanatého ostrohu kdysi zvaného Puhlík, na jehož vrcholu se tzv. Petrov nachází a očekával jsem zde perfektní podmínky k focení. Stále jsem však velký amatér bez smyslu pro komplexní chápání prostoru a tak jsem teprve až na místě zjistil, že na toto mi můj setový objektiv 18-55 mm stačit rozhodně nebude a na chvíli jsem zalitoval, že nevlastním nějaké rybí oko na totální širokoúhlou scénu.

Dobrou půlhodinku před začátkem plánovaným na 22:30 byla již křižovatka Husova - Nádražní - Nové sady poměrně zaplněna zvídavými návštěvníky a když to začlo, celý prostor byl uzavřen pro dopravu a lidé se vtrhly co nejblíže zátarasům. Byl to pěkný pohled, když vedle mohutných osvětlených věží katedrály vybuchovaly ohnivé květy, leč k pořízení dobré fotografie branily dráty vysokého napětí pro provoz tramvají. Jako vždy i tentokráte byla ohňostrojná show Theatrum Pyroboli doprovázena hudbou, kterou si člověk i ve vzdálenější lokalitě mohl naladit na rádiu a tentokráte to byly motivy instrumentalisty I. cenové skupiny - Vangelise. Za dvacet minut bylo po všem, Petrov byl zahalen do dýmu ze spáleného střelného prachu a já se vydal do životem pulzujícího pátečního nočního Brna.

Ignis Brunensis 2007 - Theatrum Pyroboli - Denisovy sady
Theatrum Pyroboli a Ignis Brunensis 2007 - slavnostní úvodní prelude na terasách městských hradeb v Denisovych sadech.

Brno - město uprostřed Evropy, tedy BMUE je opravdový svátek pro každého Brňáka i letmého návštěvníka. Tichá tmavá zákoutí, kde kočky dávají dobrou noc krátce po soumraku, nyní byla živá, všude hrála hudba a za každým rohem se schovávala tu zahrádka s hosty, tu zase pouliční divadlo. Tisícihlavý had postupně přicházel od Denisových sadů na Zelný rynk, kde byl Ignis Brunensis a celé několikatýdenní oslavy zahájeny muzikálovými vystoupeními herců brněnských divadel a krátce před pulnocí pak prohodil uvítací slovo také brněnský primátor a Zelný trh rozzářil druhý ohňostroj.

Ignis Brunensis 2007 - Theatrum Pyroboli - Zelný trh
Zahajovací ohňostroj festivalu Brno - město uprostřed Evropy na Zelném trhu. Primátor  zde ve svém proslovu naznačil přání, aby  se příští ročník 2008 rozšířil o celonoční karneval.

To už se však plné náměstí začalo rozcházet, levnou vodkou opilá mládež se pak jala rozbíjet láhve od Puškina o kočičí hlavy a tak byla zem brzy pokryta nebezpečnými střepy. Dvakrát do roka, tedy o Silvestra a na Ignis Brunensis, to však nějak tak již patří k bontonu a střepy přecijen prý přinášejí štěstí. Ignis Brunensis a BMUE je tedy otevřen a letní radovánky se ženou do Brna všemi městskými branami. Vždyť již zítra uvítá tisíce návštěvníků Muzejní noc, kdy se v podvečer otevřou nočním návštěvníkům zcela zdarma prakticky všechna muzea na celém Brněnsku.

Petrov
Po několika hodinách a malém množství návštěv opilých skupinek ulehl vrchol Puhlíku s katedrálou a biskupstvím opět ke spánku.

To já se prošel ještě po městě a cvakal a cvakal, až mě cvakání doneslo na zatracované rekonstruované náměstí Svobody, které dnes za nějakou tu stovku milionů vypadá jako letištní plocha. Také kontroverzní nová kašna v místech jedné z nejstarších brněnských kašen budí rozpaky. Mnohými je zbožňována, druhými zase kritizována pro svůj jednoduchý tvar připomínající neobarvenou osvětlenou kosnturkci bazénu značky Mountfield. Ať už je Váš názor jakýkoliv, toto byla poslední meta večera a dále mě nohy zanesly již pouze na zastávku nočního autobusového rozjezdu.

Náměstí svobody
Nová kašna na náměstí Svobody v Brně.

IGNIS BRUNENSIS 2007 - PROGRAM

Příští týden nás čeká již první soutěžní ohňostroj na oblíbené destinaci Brněnské přehrady, kde se ve čtvrtek 24.5. opět ve 22:30 představí  tradiční účastník a vítěz Flash Barrandov SFX. Následující sobotu pak zahraniční host Panzera z Itálie a v pondělí pak Fireworks For Africa z Jižní Afriky. Ve středu 30.5. 2007 uzavře soutěžní klání Macedo's Pirotecnia z Portugalska, tedy tým, který je v Brně také už jako doma. V produkci Flash Barrandov SFX bude také slavnostní gradfinále na hradě Špilberk, tedy tradiční extra ohňostroj viditelný téměř z celého Brna a okolních vrchů a to v pátek 1.6. 2007.

Ignis Brunensis a BMUE na internetu