INVEX je přecijen legendou. Zejména pro obyvatele Brna pubescentního a post-pubescentního věku. Středoškoláci pokaždé v tom říjnu vystartují místo učiva mezi obří prvorepublikové pavilony i nové moderní skleněné konsturkce a tu chramst po igelitce, tu zase po propisce, tu nějaký plakátek a tu zase letáček, jehož textu z nich rozumí málokdo. Ale vážení! O to tu přeci vůbec nejde! Do Brna dorazil INVEX! Náš jihomoravský Októbrfest!

Ty taštičky, letáčky, samolepky a propisky jsem samozřejmě sbíral i já. Zpočátku to bylo vzrušující. INVEX byl velkolepý a dramatický. Počítačů bylo málo, internetu bylo málo, zvědavých bylo mnoho a najednou se člověk mohl podívat na techniku, o které do té doby neměl páru. Nejprve se tu ukázala CD-ROM, pak DVD-ROM, pak každý obdivoval LCD monitory, mobilní telefony, zázračné analogové a později digitální HD kamery a čím dál tím menší a výkonější notebooky. Microsoft tu předváděl své Windows 98, pak Windows 2000 a naposledy Windows XP. Pak kamsi zmizel a po prezentaci současných "Vist" zbyl jen malý otazník. Byl to krásný čas.

Společnost se však počala měnit. Vše najednou bylo na internetu a v supermarketech. Pak tu začaly růst hypermarkety a celé haly praskající ve švech spotřební hi-tech technikou. Společnosti postupně z INVEXu začaly odcházet. Tu odešel výrobce plotrů, tu zase jakýsi minoritní databázový výrobce ORACLE. A nakonec nás opustil i ten milovaný Velký bratr Microsoft. A INVEX byl pojednou malý - příjemně malý...

Letošní INVEX byl opravdu relaxační. Celý areál jsem s bráchou prošel za několik málo hodin, nohy pojednou nebolely a břich nepraskal ve švech, jelikož úměrně s výpočetní technikou ubylo i nepřehlédnutelných stánků s buřty s hořčicí a pivními moky. Naopak přibylo HD technologií - vždyť obrazovky s vysokým rozlišením na nás koukaly ze všech směrů a na nich se v mnoha případech křenili moderátoři večerních zpráv na NOVĚ, jejichž  křenění s vysokým rozlišením 1080i řádků si můžete naladit například na MPEG-4 satelitním set-top-boxu. Rey Koranteng je pojednou ještě ostřejší a i kypré vnady Lucky Borhyové se poněkud zvětší a Vy můžete z tepla domova studovat, zda-li používá Dove se změkčujícím efektem pokožky. Překrásný nový svět a INVEX.

INVEX už pravda není co býval, ale je to snad podstatné? Stačí se rozhlédnout kolem sebe a člověk najednou zjišťuje, že onen INVEX, ona výkladní skříň let devadesátých, je pojednou všude kolem nás. Chcete na INVEX? Navštivte obývací nebo dětský pokoj neustále se zvětšujícího počtu domácností kdekoliv u nás...