Vyplňování IQ testů beru jako příjemně strávené odpoledne. Ovšem pouze do okamžiku, než zjistím, kolik otázek na mě zase čeká. Snad i proto mám nejraději některé starší internetové testy o 30 otázkách, kde dobrá polovina z nich se týká grafických kvízů typu "srovnej větvičky dvou stromů, jaká kostka nepatří mezi ostatní, aj.". Naopak ty moderní a opravdu kvalitní testy, tedy ty testy, jenž vzešly z Mensy ČR, rád rozhodně nemám.

I otevřel jsem páteční Lidovky a vybafl na mě další takový testíček na dvojstraně moc pěkný a plný barviček. Snad to byly ty barvičky, které mě přinutily vytáhnout čtvrtku papíru, tužku a hurá na to. Nepatřím mezi lidi, kteří klasické IQ testy berou moc vážně. Ostatně úspěšného jedince protloukajícího se životam z Vás neudělá jeden vyplněný arch správných odpovědí, to ví každý sám nejlíp. Na druhou stranu, člověk v tom dnešním konkurenčním prostředí prostě občas potřebuje zvednout zdravě sebevědomí alespoň nějak tak principiálně. Byl to on. Jistě! Nebyl to test z rukou šílené redaktorky rubriky "Pleteme s Váňou", ale test z rukou profesionála Mensovního, který své volné chvilky tráví skládáním Rubikovy kostky připadně řešením dokonalého algoritmu Sudoku. 50 otázek a čtyřicet minut. Takový je ortel zadání a já jej alespoň zpočátku respektuji. Triviální úlohy jdou jak po másle a mně roste sebevědomí. Tak přeciž nejsem úplný idiot. U otázky 6 mé vítězné tažení ovšem končí: "Co patří místo otazníku?". Je tam tabulka a v ní čísla a tři písmena. Zkouším prvočísla, nějaké ty skokové řady po násobcích a prd. Místo písmena odpovědi tedy u šestky píšu dlouhou mlčící pomlčku a jdu na další otázku. Beztak už jsem v časovém skluzu, jelikož jsem se pár minut bavil virtuálním složením kostky.

"RUS KOP GOLA T". Slož z těch písmenek evropský stát! Nestuduji já náhodou geografii? Opět tápám ačkoliv je řešení přímo triviální. Můj hnijící mozek se zmůže na jediný zoufalý a samozřejmě špatný výkřik "RUSKO". Jdeme dál. Grafické otázky jsou malým balzámem na duši. S geometrií a prostorovou představivostí nemám problém a zvládám dokonce i čtení zrcadlícího se textu "Mami, ještě nademnou nelámej hůl". U otázky 19 se začínám pekelně nudit a mé soustředění postupně vyprchává. Ne že bych nevydržel ani pár desítek minut, ale u podobných testu mě ničí především ta automatizace. Ve skutečnosti tu máme 10 unikátních otázek, které se nám pro kontrolu stále vracejí a vracejí a tato automatika mě zadupává do země. Po složení páté číselné řady zazvoní u otázky číslo 36 budík, který mi jak naschvál oznamuje, že následujících 14 bodů už prostě nedostanu ani kdybych se na hlavu stavěl. Kupodivu i s takto otřesným výsledkem jsem se dostal do škatulky "průměrná inteligence", což mě neskonale těší, ale předpokládám, že mi je to k poměrně velikému píííííííp (cenzurováno autorem). Ostatně pokaždé si u vyplňování těchto testů vzpomenu na jeden noční pořad Českého Rozhlasu, kde se jistý pán honosící se prý IQ 140 rozčiloval, že nemůže najít odpovídající práci, ačkoliv všude prezentuje své IQ výsledky. IQ je předpoklad schopností, nikoliv však záruka těchto schopností. Bohužel dnešní přirozeně hyper-kvantifikovaná společnost v permanentním časovém presu se bez zkratek a symbolů neobejde a tak se tyto a obdobná čísilka stávají zkratkou vašeho intelektu, Vašeho Jáství, celého Vašeho života. Vítejte v překrásném novém světě všemocných titulů.