Dnešním dnem začínám nový seriál o focení s mým fotoaparátem Nikon D50 se setovým objektivem AF-S DX NIKKOR ED 18-55mm f/3.5-5.6 G. V prvním dílu se budeme věnovat pouličnímu osvětlení při soumraku, tedy paprskům rozptýleného světla a jak jejich efekt co nejvíce zmaximalizovat.

Pokud budeme spoléhat na programové auto, nastaví nám fotoaparát při ISO 200 ve večerních hodinách čas podobný jako na první fotografii. Tato kombinace ovšem potlačí efekt záře pouličního osvětlení na úroveň jen podivných oranžových bodů. Chceme-li docílit snadno efektu zářivých paprsků při zachování co nejvíce podobné expozice, v režimu priority clony A nastavíme při největším ohnisku maximální clonové číslo (f/33). Podle světelnosti objektivu se nám nastaví odpovídající čas - v našem případě jsme tak mohli docílit velmi dlouhou expozici až 30 sekund při zachování velmi podobné expozice. Na fotografii níže pak můžete porovnat hlavní rozdíl - velmi výrazné paprsky kolem lamp pouličního osvětlení.


Jelikož jsem použil maximální ohnisko, objevila se nám na fotografii citelnější distorze vertikálních tvarů výškové budovy v pozadí na druhé fotografii.