Didaktik Vzhledem k tomu, že Knutík sesumíroval vyčerpávající článek o svém vstupu do "kyberprostoru", i já nesmím zůstat pozadu a musím vzpomenout na některé historické události, díky kterým jsem dnes alespoň tady na internetu tím, čím jsem. Ono totiž na internetu je historické vše, co je starší dvou a více let. Je neskutečné, kde jsme byli před deseti lety my a kde byl internet - v plenkách; no ale mnozí z nás ještě vlastně také.

Internet se u nás objevil relativně brzy (na průměrnou českou rodinu), tedy někdy okolo roku 1995. Mám totiž staršího bratra, který se vždy o počítač staral a tedy právě on v té době objevil kouzlo tzv. "BBSek". To jsme ovšem doma ještě neznali slovo "WWW". Teprve v osmé tříde, kdysi na přelomu roku 1996 a 1997, jsem otevřel první webovou stránku. Už si moc dobře nevybavuji, jak vypadala, ale byla to naprostá katastrofa. Hnusný šestnáctibarevný obrázek a pár řádku textu. A teď pozor, jednalo se o stránky Bílého domu!

Byli jsme tehdy připojeni přes volny.cz, čili moje první e-mailová adresa měla tvar jakubc@mbox.vol.cz. Opravdu adresa k pohledání viďte? Nedával jsem tehdy internetu žádnou extra váhu, jelikož jsem neznal žádného známého, který by jej doma měl, čili i e-mail mi byl velmi dlouhou dobu naprosto k ničemu. Pak se objevil chatovací prográmek od Microsoftu, kde spolu komunikovali takové ty obrázkové postavičky z celého světa. Tehdy jsem se poprvé setkal s chatem a velmi se mi zalíbil.

Historie

Do této doby jsem na internetu, zejména diskusním serveru mageo.cz a začínajícím xchatu, ještě komunikoval pod přezdívkou jakoubekc a ufounek (!!!) a roku 1998 jsem si konečně vytvořil svou první homepage v Microsoft FrontPage 97 :-). Někdy v roce 1998 nebo 1999 začala fungovat první internetová česká hra - virtuální město eCity, které tehdy spustila nová Expandia Banka (dnes eBanka). Tehdy tedy světlo světa spatřila moje současná přezdívka "abysser" a především heslo, které jsem v tomto systému používal a které dnes mám prakticky všude (!), což také není zrovna bezpečné.

Přelom tisíciletí byl ve znamení výborné generace na xchatu, která však posléze včetně mě xchat opustila a na naše místa nastoupila desetiletá děcka, která přinesla trošku jiný rozměr xchatu, který je sice dál veleúspěšný, ale už zdaleka není tím, čím býval ve svých počátcích. Další službou, která mě zaujala, byl server damokles.cz, další velká česká online hra, která funguje dodnes a dodnes zde existuje nick abysser, ovšem stará se o něj jeden můj známý.

Posledním velkým krokem do kyberprostoru bylo jaro 2003, kdy jsme se přestěhovali do jedné brněnské novostavby, kde nás přivítal kabelový internet UPC CHELLO a od té doby jsem "internetově instantní". A vzhledem k tomu, že se bezstarostné mládí postupně chýlí ke konci, asi už žádný větší zvrat neprožiju, jelikož na to brzy nebude čas :-).

V první polovně roku 2004 se však odehrálo taky něco zcela podivuhodného a bezprecedentního. Na nováckém fóru kolem tehdejšího prvního ročníku soutěže Superstar se vytvořila prazvláštně věrná skupinka lidí nejrůznějšího věku, postavení a bydliště, která se setkává dodnes a tak je člověk spoután s internetem ještě silnějším poutem.