V jistém článku na téma "Stella Artois" jsem se dozvěděl vyčerpávající informace o této pivní značce, která do našich končin začíná proudit po několika televizních upoutávkách v posledních letech. Jako hrdý obyvatel Brna jsem tedy nucen zareagovat a vyložit také ty naše karty na stůl a že to nejsou jen tak ledajaké karty musí být zřejmé každému pivnímu štamgastovi i člověku, který popíjení zlatavého moku neholduje.
V Brně se od pravdávných dob vaří pivo. Než se poohlédnu po historické tradici, je nutno nejprve uvést portfolio současného pivovaru Starobrno a.s., který dnes dohlíží nejen na svůj vlastní poklad, ale také na Hostan a Zlatého bažanta. Za zmínku stojí i pivo zahraniční, o jehož import do Českých zemí se Starobrno stará. Patří sem Heineken, Amstel, Schlossgold, Murphy´s Irish Stout a Murphy´s Irish Red, tedy značky, které již dobily svět. Dnes je pivovar součástí rakouské pivovarnické skupiny BBAG, resp. nadnárodního koncernu Heineken .

Starobrno a.s. je přední pivovarnickou skupinou v České republice. Ročně se v těchto pivovarech uvaří na 830.000 hektolitrů piva, díky kterým se řadí Starobrno na 4. místo z hlediska největších českých producentů piva. Jedná se také o významného exportéra. Brněnské pivo se vyváží prakticky do všech členských zemí skupiny Heineken. To mohu sám potvrdit, neboť jsem kdysi před lety brigádničil na exportu a tedy jsem na vlastní oči viděl, jaké kvantum třetinkových lahvinek opouští rodné Brno směr nejen USA :-). Nicméně zpět k holým faktům. Největšími zahraničními odběrateli jsou USA, kde našli tamní štamgasté oblibu v ležáku Czech Premium Lager a německé země, tedy Rakousko a Německo, kam ročně míří hektolitry Altbrünner Gold. Mezi další oblíbené exportní značky patří Red Drak a Baron Trenck, ve kterých našli zalíbení v Itálii, Švédsku a Maďarsku.

Knut pije Stellu Jak je vidno, v Brně nejsou žádní troškaři a když už jednou pivo začnou vařit, chtějí být také úspěšní. Prakticky každý rok získávají pivní značky skupiny Starobrno významná ocenění na zdejším mezinárodním gastronomickém veletrhu Salima - Pivex. Není se čemu divit. Pivo se v Brně nevaří posledních několik desetiletí, vždyť zmínky o varu piva v brněnské kotlině sahají až do 14. století a v polovině století osmnáctého se za hradbami města pivo vaří již v pěti klášterních pivovarech. Ale to bychom zase zacházeli do přílišných podrobností. Chcete-li se dozvědět více o historii brněnského piva, doporučuji k přečtení můj článek v Brněnském drakovi.

Štamgasté programátoři zase ocení, že webová prezentace skupiny Starobrno a.s. není vytvořena ani v PHP natož v ASP, ale v příjemně osvěžujícím Pythonu.