Jak dnes napsal zpravodajský server iDnes, příští týden začne v Kanadě lovná sezóna a v luxusních asijských a evropských obchodech skončí kožešina z 275 tisíc tuleňů – a pak že je plánované hospodářství doménou pouze socialistických režimů. Ačkoliv, dle odborníků, prý tuleni při těchto organizovaných „superlovech“ umírají humánní smrtí, závěry mnohých organizací, které svá zjištění dokládají filmovým materiálem, mluví poněkud odlišným jazykem – namísto pušek se volí dřevěná hůl a rána do zátylku – kožešina se přeci nesmí potřísnit krví. Tento osud potká již za necelý týden také tisíce tuleních mláďat ve věku maximálně několika týdnů, jejichž sněhobílá kožešina má cenu zlata.

Jistě, příroda už prostě funguje tak, že se bez smrti neobejdeme. Zabíjíme vepře i skot, miliony mladých kuřat končí v lince, která je usmrtí elektrickým šokem, odřízne hlavu a spaří v horké vodě. Takový je už prostě život. Je zde ovšem významný rozdíl, zdali zabíjíme pro svou vlastní potravu nebo pro pitomý rozmar a odívání, když syntetické materiály mohou zvířecí kůži naprosto věrohodně zastoupit. Pokud druhé zabíjíme pro kožešinu, která se stane součástí luxusního hábitu, kabelky, kabátku, zasluhovali bychom v jednadvacátém století pár facek. Tuto prostou skutečnost pomalu zjišťuje už i Evropa. Tulení kůži nepořídíte v Belgii a Holandsku (které kulturně, sociálně i ekonomicky předstihly zbytek Evropy už před 500 lety), Evropská unie zatím zakázala pouze import kožešin z mláďat.

Je tu však také druhý názor. Kožené boty mohou být ekologicky šetrnější než botasky ze syntetické náhražky. V prvém případě musíte zabít krávu, v druhém případě musíte botu vyrobit z ropných derivátů. Komplexní ropný průmysl však za sebou má mnohem drastičtější ekologickou stopu a ve svém důsledku tak může být méně šetrný než zdánlivě zbytečná smrt krávy.

Rozhodnutí je tak opět na vás. Lovci musí z něčeho žít, ropa zároveň časem dojde a ekonomika se přesměruje na složitější formy syntézy z uhlí a dalších surovin, kterých je dostatek. Za sto let tak bude hrát prim uhelná mocnost Čína a tuleni? Ti už možná budou vyhubení a my budeme jejich sněhobílou kožešinu obdivovat leda tak na internetu – na fotografiích z toho vzdáleného 21. století.

Já už jsem se rozhodl. Dám přednost čínským syntetickým botaskám, při jejichž výrobě ale zase v šestnáctihodinových směnách a při absenci moderního liberálního práva trpí člověk…