Dlouho jsem hledal na internetu nějaké použitelné řešení pro jednoduchou galerii pro fotografie ve svých článcích. Nakonec nezbývalo nic jiného, než si takové ani velké ani malé řešení napsat sám. A tak se zrodil sourozenec CMS/blog Bobik, tedy KPG, Kikina PHP Gallery.

Kikina je především automatický prohlížeč fotografií. Nejedná se o složitý manager, pomocí kterého můžete své fotografie spravovat k dokonalosti. Účelem je rychle a snadno zobrazit bez zbytečných zádrhelů soubor obrázků. Ty se uploadují na webový server netradiční cestou. Jednoduše si vybereme pár fotek, vytvoříme ZIP archiv a ten včetně stručného formuláře pošleme přes webové rozhraní na FTP server. V následujícím procesu bez dalšího nastavování systém obrázky ze ZIP archivu rozbalí, přejmenují, zařadí do databáze podle dekodovaného EXIF obsahu aj. Výsledkem je galerie s kvalitním SEO odkazem a tak galerie nezapadne kdesi v propadlišti dějin; tedy nemusí zapadnout.

KPG - náhled
Ukázka KPG Beta 0.1 v akci. Celý prohlížeč můžete vyzkoušet zde.

KPG používá pro procházení alby/galeriemi  geografický hierarchický strom. Co že to má znamenat? Nejvýše je položené město - CITY. V každém městě je určité místo - lokace - LOCATION. A v každé lokaci se může nacházet neomezené množství alb, tedy galerií. Každá galerie pak obsahuje konečně cíl naši cesty - fotografie. KPG tedy nevyužívá k řazení  datum alba! Je to totiž trošku o psychologii. Zpravidla totiž nehledáme KDY, ale KDE. KDE je důležitější než KDY (samozřejmě toto pravidlo nelze aplikovat na složitější případy).

Betaverzi, která vznikla během jedné probděné noci, můžete zkouknout zde.