Klajdovka Hády Krásná prosluněná sobota mě opět vyhnala ven a tentokrát konečně někam dál od domu, takže Vám konečně nabídnu něco jiného, než nudné snímky z okolí naší čtvrti ;-). Vyrazil jsem s Kikinou na druhý okraj města na vrchol kopce Hády, jehož jižní svah je již více než sto let rozbořený důlní činností. Nachází se zde totiž jeden z nejmohutnějších povrchových vápencových lomů u nás o šířce přes jeden kilometr a převýšení okolo 100 metrů. Hluboko v údolí se pak nachází brněnská kotlina, kde se rozlévá do širého okolí půlmilionová aglomerace.

Klajdovka Hády
Pohled na mohutný lom směrem z Vinohrad - sídliště na východním ostrohu nad Brnem.

Při pěkném počasí je pak z vrcholu kopce, kde se nachází rozsáhla planina s brněnskou dominantou - rozhlasovým vysílačem, překrásný výhled na město, vzdálenou Pálavu a za opravdu ideálních podmínek i na nejbližší vrcholky rakouských Alp, které jsou odtud vzdálené leteckou čarou lehce přes 100 kilometrů. Hády, tedy Klajdovka, však nabízí i jinou atrakci. Na samotném okraji města Brna totiž začíná CHKO Moravský Kras s mnohými jeskyněmi, vápencovými útvary a na jaře také krásně kvetoucími rostlinkami.

Hády Klajdovka Hády Klajdovka
I když je teprve začátek dubna a před pár týdny byl i zde sníh, dnes přes tlející listí proráží první jarní kvítka.

Hády Klajdovka Hády Klajdovka
Na planince se Kikina vyřádila dositosti a nalezla i mnohá nová letmá psí přátelství, jelikož poblíž se nachází třicetitisícové brněnské sídliště Líšeň se stovkami a stovkami psů, které na Klajdovce tráví sobotní odpoledne :-).

A jak už to bývá, místo slov Vám radši ucpu ústa obrázky pěknými a širokoúhlými. Ale prosím o shovívavost, protože jsme tam byli v pravé poledne a většina snímků města tak byla focena přímo proti Slunci. Představte si však tu nádheru v noci, kdy v údolí září tisíce a tisíce lamp pouličního osvětlení.

Panoramatické klikací snímky

Hády Klajdovka
Nejprve jsme se zastavili na Vinohradech, což je nějakých dvacet let staré sídliště na východním okraji Brna. Je odtud překrásný výhled na centrum a severní Brno, ale i tento výhled postupně mizí za výstavbou nových domů.

Hády Klajdovka
Hádecký vysílač, technická dominanta města, jejíž záři v noci můžete spatřit ze vzdálenosti mnoha desítek kilometrů - přinejmenším z pohraničních Pavlovských vrchů.

Hády Klajdovka
Obří pohled z horního okraje lomu. Zleva: Líšeň, továrna na traktory Zetor a brněnská spalovna, Vinohrady a vlevo v údolí pak centrum Brna s okrajovými čtvrtěmi. Foceno proti ostrému polednímu Slunci a tak toho opravdu moc vidět nejde.

Hády Klajdovka
A tentokrát panorama vlastního Brna. I v odpoledním oparu snad rozpoznáte brněnskou katedrálu a vpravo od ní pevnost Špilberk.

Hády Klajdovka
Lom je od roku 1997 uzavřený a postupně zarůstá. Ještě pár let a i brněnané budou mít svoji "Ameriku"

Hády Klajdovka
A nakonec ještě malý záběr na mě a sídliště Líšeň v pozadí. Dole pod skálou se nacházejí vápencová jezírka, která dříve sloužila jako neoficiální koupaliště.