Krásný a prosluněný 45. víkend navštívil Brno pan Knutokrál kladenský rozený studénkovský. Již brzy za sobotního rána byla obloha podivně modrá a rozťata pestrobarevnou duhou a všude létaly sněhobílé holubičky a pípaly blahem, neboť takovou slávu jihomoravská metropole nezažila přinejmenším od dob návštěvy velectěné Elizabeth královny britské.

AC adapter LenovoPravda byla ovšem taková, že když mi ještě za ranního šera krátce po jedenácté hodině dopolední pan Knutík zavolal a přetrhl mi tak můj sen o sněhobílých holubičkách, nebe bylo zakaboněné, vlezle vlhké a chladné - tedy klasická listopadová psírna. Po zevrubném úklidu jsem přivítal návštěvníka na prahu svého bytu a nabídl mu wifi konektivitu pro jeho čínský notebook značky Lenovo, který on sám neustále vydává za IBM. Nu, my všichni dobře víme, že divizi výroby počítačů prodal IBM čínskému výrobci Lenovo, ale budiž tedy. Ostatně proč se stydět za to, že máme doma čínský notebook? Čínské notebooky jsou také hranaté a také mají klávesnici. Čínské notebooky dokonce mají i QWERTY/Z klávesnici a ani jeden čínský znak výjma "wokénka". Nestyďme se tedy za čínské notebooky!

Abych ovšem stále nejapně a hloupě neurážel, musím uznat, že notebook je to výkonný a zcela hravě zvládnul paralelní běh jak Windows 95 tak i MS DOS 1.0 v příkazové řádce. Měl jsem tedy na mysli samozřejmě Windows XP a v emulátoru taktéž grafické Ubuntu. Není se také čemu divit, že k notebooku Lenovo získáte i tucet otroků a pět oslíků, kteří točí s takovým tím kolem a to kolo tedy nečerpá vodu jak kdesi na poušti, ale pracuje jako dětské počítadlo a to počítadlo počítá a počítá a výsledkem takových počítadel je, že si čas od času můžete přečíst nějaký ten článek třeba na tomto blogu. Po zevrubném studiu funkcí čínských notebooků Lenovo, zdrojového kódu třídy budoucnosti TMičík, tuctu chyb v administraci mého blogovacího systému, vývojového prostředí Eclipse/PDT pro PHP, idiota Radka Hulána a grafického rozhraní SQL vývojového prostředí pro Oracle mně neznámého názvu jsme se odebrali do Černohorské hospůdky při Zelném rynku, kde jsme si již ve společnosti člověka zvaného Izza či Pan kravička objednali jakási žebra, kterých však bylo nedostatek a tak s plným žaludkem odcházela pouze kravička, zatímco přespolní se museli spokojit pouze se žvancem jakéhosi lanšmídu a s půlitrem tročené Koaly (pokud zavřete medvídka Koalu do sudu, po týdnu plavby skrze oceány se z něj kdesi v srdci Evropy opravdu stane tmavá tekutina s bublinkami).

To se s námi ovšem již kravička rozloučila a spěchala na taxík do  Bratislavy na Langerovic holku Anetu a my zamířili naopak do pasáže Rozkvět, kde osamocený prudérní číšník nabízel luxusní zvěřinovou polévku obřích rozměrů. Svou cestu za poznáním jsme nakonec uzavřeli v nádražní restauraci, ale to již s desetiminutovým zpožděním přijel EC Hašek z dalekého Maďarska směr Praha a odvezl podchlazeného pana Knuta do domácího prostředí stověžaté Prahy a málověžatého, avšak neméně malebného, Kladna. Já zamířil do centra, kde jsem strávil téměř dvě hodiny v nejstarším brněnském knihkupectví Barvič & Novotný, odkud jsem si odnesl dvě velmi zlevněné a jistě nudné knížky; jmenovitě tedy SQL hotová řešení (s vyobrazením nestandardního řešení pro svatou trojici, tedy pro Microsoft SQL, Oracle a MySQL) a MySQL oficiální průvodce tvorbou, správou a laděním databází (ta byla slevněna dokonce o 350,-). K MySQL mi totiž na českém knižním trhu chybí jakákoliv nepředražená publikace, která by se zevrubně věnovala pokročilejším vlastnostem stabilní verze 5, tedy zejména uloženým procedurám a funkcím, triggerům a jiným specialitám.

Ale to je zase na jiný článek. Už pak bylo skoro půl deváté a já za slabého deště nastoupil na jedničku směr domov.