Špindlerův Mlýn Na sklonku příštího týdne vyrazím na otočku do Špindlerova Mlýna na jeden určitě moc zajímavý "horský" koncert. Jako člověk, který "ztratil" 4 roky života studiem geografie, jsem lehce profesně zdegenerovaný a tak se po večerech bavím nejrůznější geografickou zábavou. Občas však hrátky chorého geografa nadchnou i laika a toto je myslím jeden z těchto případů - digitální kartografie a GIS. Mapy má totiž rád každý a pokud se jedná ke všem o 3D prostorové vizualizace, slza ukápne i nejedné babičce ze slzavého oudolí.


Dnes Vám tedy ukážu, jak si vyrobit zajímavou 3D mapu pěkně doma na počítači a to pouze za pomoci myši a volně dostupných prostředků. Pak možná zjistíte, že nejrůznější kartografické firmy, které vydávají nechutně předražené mapy, na nás rejžují kde se dá. Uděláme si spolu tedy malý 3D výřez tzv. "blokdiagram" Špindlerova Mlýna a okolí. Budeme k tomu potřebovat turistickou mapu Krkonoš v měřítku 1:50 000, grafický editor s podporou vrstev, letecký snímek Špindlerova Mlýna z nového mapového serveru na mapy.cz a nakonec také program pro modelování Rhinoceros, který lze použít jako shareware zcela zdarma.

Špindlerův Mlýn
Budeme potřebovat například turistickou mapu Krkonoš se zvýrazněnými vrstevnicemi a podle mapy si pořídíme letecký snímek například ze serveru mapy.cz nebo z Google Earth.

Špindlerův Mlýn
Požadovaný výřez z mapy si ofotíme a vložíme do grafického editoru. Myšákem postupně obkreslujeme línie vrstevnic třeba po 50 metrech a každou hladinu uložíme do vrstvy s různou barvou. Přitom dodržujeme pravidlo, že čím vyšší výška, tím světlejsí barva. Výsledek může vypadat podobně jako na pravém obrázku. Vznikne nám tedy taková schodovitá výšková mapa. My ale na modelu žádné schody chtít nechceme a tak vytvořený obrázek rozmažeme příslušným filtrem. Konečný obrázek může vypadat podobně jako nahoře vlevo.

Podle postupu výše jsme vytvořili jakousi černobílou "deinterpolovanou mapu výšek". Přitom každé barvě přísluší určitá nadmořská výška. Jak ale nyní obrázek proměnit v opravdový 3D model? Od toho tu máme desítky programů pro modelování. Některé jsou zdarma, některé stojí milion a některé lze použít jako shareware. Jedním z těchto programů je výborný Rhinoceros, který je dokonce celý lokalizovaný.

Špindlerův Mlýn
Tento modelovací program, stejně jako každý jiný, umí vytvořit povrch podle naší barevné mapy. Tuto funkci aktivujeme z levého menu "Plocha" -> "Výšková mapa z obrázku". Přes nabídku zvolíme naši vytvořenou mapu, upravíme nejrůznější vlastnosti a hurá, už máme svůj digitální kopeček! Na obrázku výše pak můžete vidět takový kopeček v praxi.

A to je skoro celé. Kopec již existuje, ale je šedý, škaredý - vypadá jak z umělé hmoty. Můžeme ho tedy dále obarvit a nebo ho pokrýt texturou. Touto texturou může být například původní turistická mapa nebo třeba satelitní či letecký snímek. Obě tyto možnosti jsem použil a na výsledek se můžete podívat níže.

Praktické klikací ukázky (800x600 pixelů)

Špindlerův Mlýn - 3D model topografický Špindlerův Mlýn - 3D model letecký
Vlevo si můžete prohlédnout topografický model Špindlerova Mlýna směrem od západu. Vpravo pak stejný pohled s použitím leteckého snímku.

Špindlerův Mlýn - 3D model topografický Špindlerův Mlýn - 3D model letecký
Vlevo opět topografický pohled tentokrát od jihu a vpravo letecký snímek taktéž od jihu směrem z Vrchlabí.

Špindlerův Mlýn - 3D model topografický Špindlerův Mlýn - 3D model letecký
A nakonec ještě dvojice záběrů na "Špindl od severovýchodu směrem od Sněžky."

No vidíte a máme to! Model není nejkvalitnější, ale kvalitu můžete ovlivnit i Vy! Stačí sehnat mapu o vysokém rozlišení, stejně tak letecký snímek, co nejpřesněji "vektorizovat" vrstevnice a po několika hodinách práce můžete docílit velmi kvalitního výsledku. Tyto dnes velmi oblíbené modely, které najdete v každém druhém infocentru si tak můžete vytvořit zcela zdarma a před přáteli pak ze sebe snadno uděláte kartografa odborníka :-).

Profesionálové samozřejmě používají jiné postupy a především sofistikovaný GIS analyzační software.