Kozoroh Jak se žije kozorohům? Občas je jasno, občas polojasno a občas zataženo. Ostatně jako u každého z nás. Co však o kozorozích říkají obecné charakterové horoskopy? Většinou jsou napsány tak, aby příjemně pohladily naše ego a abychom se v nějaké té položce našli i my samotní. Tak tedy vstupte a pohleďte na mou konfrontaci mého kozorožího skutečného ega s egem vypočteným pofidérními astrologickými programy. Shodují se? Je shoda náhodná nebo snad ty hvězdy mají pravdu?

Charakteristika podle horoskopu:
Měl bych být praktický, zdrženlivý, vytrvalý, vážný a se silným smyslem pro povinnost. Měl bych být pomalý a přemýšlivý. Měl bych mít potřebu stoupat vzhůru duševně i ekonomicky. Mám silnou přirozenou autoritu a výborný organizační smysl. Jsem konzervativní, stabilní, diplomatický, ovšem málo přizpůsobivý. Udržuji si odstup a zůstávám nedůvěřivým. Přesto jsem hoden Vaší důvěry a můžete se na mě spolehnout...

Prostá skutečnost:
Tyto body najdete u každého z nás. Nepopírám, že v mnohém se se svým horoskopem shodnu, tyto vlastnosti však najdu i u těch, kteří s Kozorohy mají pramálo společného. Cílevědomý moc nejsem a kariéru budovat také nepotřebuji. Spíš chci prožít spokojený život. Nedůvěřivý je občas také každý.


Zdraví:
Lidé narození ve znamení Kozoroha bývají v dětství častěji nemocní, ale s věkem získávají na odolnosti. Většinou si zachovávají svěžest a jasného ducha až do vysokého věku. Nemoci mohou mít příčinu v melancholii a pesimistické náladě.

Prostá skutečnost:
V dětství jsem byl občas nemocný jako každé jiné ditě. Od patnácti let jsem však již prakticky nemocný nebyl a je to také věk, kdy mi doktor naposledy předepsal antibiotika. Snad za to může alergií vyburcovaný imunitní systém. Ano, jarní alergie je jedinou mou chronickou nemocí, dá-li se těm 14 dnům každoroční krize říkat nemoc.


Pracovní předpoklady:
Lidé narození ve znamení Kozoroha jsou velmi schopnými a spolehlivými pracovníky, ale vyžadují standardní podmínky, soukromí a klid. Dávají přednost tradičním profesím a vyzkoušeným metodám. Neradi mění zaměstnání. Příhodným oborem je pro ně účetnictví, bankovnictví, administrativa a vědecká povolání. Jsou úspěšní i jako učitelé, právníci, architekti, zedníci, farmáři. Mohou mít také literární schopnosti.

Prostá skutečnost:
V naší rodině a příbuzenstvu bylo dohromady asi 10 učitelů a jeden univerzitní profesor, také tři spisovatelé a mnoho bankovních úředníků a ekonomů, nicméně ani jeden z nich nebyl a není kozoroh.


Vztahy:
Kozorozi bývají ostýchaví, zdrženliví a stydliví. I když svého partnera hodně milují, nechávají si vždy kousek soukromí pro sebe. Manželství uzavírají teprve tehdy, když si důkladně prověří kvality svého partnera. Muži potřebují pocit stability, ale jsou oddaní a starostliví.

Prostá skutečnost:
Tato kapitola mě nakonec i celkem vystihuje, ale opět se stačí na věc podívat nezaujatě a v tomto popisku se najde a i kdejaký lev a naopak.


Nakonec bych snad připojil jeden odstaveček tentokrát z oboru astronomie a astrofyziky. Astrologie jako oklutní obor vychází již ze starodávné tradice. Problémem je ovšem tehdejší rozpoložení hvězd. Osa zemské rotace se v průběhu let cyklicky vychyluje a tak se nám mění i obraz hvězd na noční obloze. Samotné hvězdy se také pohybují, ale z našeho pohledu velmi pomalu. Je však jisté, že souhvězdí zvířetníku, tedy i můj kozoroh, časem zaniknou. Na čem bude založena astrologie poté? Díky zmíněnému dlouhodobému vychylování osy zemské rotace (precesní a nutační pohyby) za pár tisíc let nebude Severka na severu, velký vůz bude také jinde a opět ty nám dobře známé souhvězdí zvířetníku budou naprosto mimo ekliptiku, tedy mimojiné mimo pomyslnou dráhu Slunce po nebeské klenbě. Proto je nesmysl odvozovat svůj život od hvězd, které jsou v dlouhodobém měřítku stejně pomíjivé, jako samotný náš život.

Horoskopy na Centrum.cz
Astrologie na Wikipedia.org