Kuchařovo splachovadloKutil Tim. Ano Kutil Tim je nový, úžasný a svým důvtipem zcela oslepující seriál ze života fanoušků Přemka Podlahy. Inu vařit mě již nebaví, zdražili mi opět zálohy na plyn a tedy místo gurmánských orgií, které najdete v tomto seriálu, budu se nyní věnovat vrtačce, dlátku, pilce a kladívkům. Za takové oslavné prelude považujte můj návod, jak skrýt domácí wi-fi síť do spížky, ale skutečné ohromení na Vás čeká až dnes v podobě návodu, jak sestrojit splachovadlo, které používá každý profesionální kuchař u nás i v zahraničí.

Znáte to. Po každém dobrém i nedobrém pokrmu dříve či později přijde ona nutnost navštívení komůrky, kterou každý z nás má rád již od dětství. Jeden si tam zpívá, druhý čte noviny a občas se najdou i tací, kteří na onu místnůstku chodí i s přenosným počítačem (autor blogu). Rozjímáme zde, skládáme verše pro dívky našich srdcí, nadáváme, hledíme do blba, konáme potřebu. Jaký je to však slastný pocit, když si nakonec můžeme spláchnout.

Kuchařovo splachovadlo Splachovadla jsou různá. Jednou je to páčka, podruhé zase tlačítko. Jednou taháme za šňůrku a čekáme na bouřící se Niagáru, podruhé se ozve jen šumění moderních záchodových mís za majland. Občas pak se neozve naprosto nic a nás zcela deprimuje nastalé ticho. To se stalo kdysi uprostřed července i mně. Ticho, klid, mír a puch. Co nyní? Mačkám a mačkám na kovový čudlík, ale kýžený výsledek ne a ne přijít. Odšroubuji čudlík, odkládám poklop a hledím do soukolí mého kouzelného hajzlíku, které spíše než hajzlík připomíná reaktor jaderné elektrárny Dukovany.

A náhle je mi to vše jasné. Tlačítko stiskne páčku a ta přes pákový mechanismus otevře poklop na dně mého toaletního rybníčku. Jasné jako facka! Tlačítko je ovšem od páčky ulomené a nezdá se, že by tato závada byla řešitelná vteřinovým lepidlem. Dlouhé a dlouhé týdny přemýšlím...

Kuchařovo splachovadlo Heuréka! Vyrobím si pravé a nefalšované kuchařské splachovadlo. V čem tkví takové kuchařské splachovadlo? Stačí deset centimetrů dlouhý špalík a krátká vařečka za pár korun. Špalík průměru otvoru po nefunkčním tlačítku provrtáme, protáhneme vývrtem špagátek a nahoře jej ukotvíme na vařečku, která bude přišroubována ke špalku a sloužit bude jako páka. Když tedy pak libovolný návštěvník záchodku ne-medvědí síly zatáhne za vařečku, tedy naši páku, špagátek zatáhne za vnitřní pákový mechanismus, otevře se špunt na dně, voda se vypustí a s návratem do původní polohy si opět natáhne špagátek, který na povrchu zarovná vařečku opět do vodorovné polohy. Vzhledem k tomu, že se jedná o vařečku, nastane celkem pěkný kulinářský efekt, když se náš kuchyňský nástroj silou nespoutané mechaniky opět dere nahoru.

Dost ale nudného popisu, každý strojní inženýr musí míti připravenou dokumentaci a příslušný technický výkres. Abych nebyl zahanben, i já přikládám takovýto výkres, se kterým jsem opravdu a zcela skutečně pospíchal do hypermarketu Glóbus.

Technický výkres - spalchovadloTechnický výkres z výborného CAD programu jménem Microsoft Malování můžete samozřejmě kliknutím zvětšit.

Pořizujeme potřebný materiál

Zde bych upozornil začátečníky, že sehnat pořádný materiál pro výrobu vařečkového splachovadla je pěkná fuška. Ačkoliv jsem v Globusu proběhnul veškeré regály, namísto špalku jsem odcházel s téměř dvoumetrovou násadou na obří lopatu, jelikož pouze ona svým průměrem odpovídala kýženým rozměrům. To v oddělení domácích potřeb mě ovšem potěšili, neboť vařečka za 6,- zcela vyrovnala investici za onu násadu, ze které potřebuji všehovšudy 10 centimetrů.

Nemám ovšem pilku! Ostatně nemám doma zatím téměř nic. Vrtačka se dvěma vrtáky, pár šroubováků, zkoušečka napětí a několik málo hřebíků. Ovšem žádná pilka. Vbíhám tedy mezi ozubené regály a hledám cokoliv, kde cenovka signalizuje sumu nižší než 100,-. Marnost nad marnost. Jednou je to 600,-, podruhé zase 400,-, ovšem ruční pilka za padesát? Kde žiješ? Kde žiješ? Jako by na mě potvory zubaté vyřvávaly. A pak se v pokoře skloním a u noh se na mě usmívá kráska kdesi z Polska za 24 korun. Do ruky beru ještě lak a pospíchám domů.

Tvoříme

Velmi záhy jsem pochopil, proč ona pilka byla 15x levnější než ta nejlevnější konkurence. Byla neskutečně tupá a její zuby rozličných rozměrů vykusoval snad sám jakýsi ožralý bezzuba za pivo grátis. Po hodině pižlání však přecijen vrcholek násady na neskutečně velkou lopatku odskočil a já se vrhl na vrtačku, se kterou jsem laboroval další hodinku, během které se z taktéž poměrně levného přístroje rozličně jiskřilo a kouřilo.  A pak, z čistajasna, bylo dokonáno...

Na závěr jsem provrtaný špalík s přišroubovanou pákou - vařečkou vsadil do otvoru, natřel lakem a barvou a ejhle, ono to opravdu funguje. Pokud tedy za klidných dlouhých večerů budete trpět nespavostí, neváhejte a hurá na záchod...