DržpapírstrojPřinášíme další reportáž ze života nezkušeného domácího kutila. Dnes vás seznámíme s demolicí orličské chaloupky, instalací držpapírstroje a s tragédii jak ze starého Řecka. Nic nového se výjma několik dní nefungující elektřiny v průběhu prvního měsíce neskutečného osmičkového roku opravdu nestalo. A tak snad ani není důvodu číst dále. Nebo že by?

Vemte devět lidí, oblečte je do kombinéz, do rukou jim dejte lyže a bedny levného ethanolu. Tyto lidi strčte do aut a přivezte je na naši nebohou chaloupku v idylických Orlických horách. Hodujte a píjte a pak se probuďte do nového roku a hurá do počítání škod. Někdo pro adrenalin skáče s padákem ze skal, druhý se zase noří s jedním nádechem do hlubin modravého oceánu. Já obrok takto vozím známe na pár nocí do Orliček. Nechme to být, ale tu tisícikorunu za rozbité okno jsme tam prostě nechat museli.

Na Vánoce jsem dostal vytoužený kráječ na vajíčka a držpapírstroj značky Tescoma. Držpapír drží roli papírových utěrek, alobal a průhlednou fólii. Musím se pochválit, že držpapírstroj drží a funguje a to i přesto, že jeden z celkem čtyř vrtů jsem lehce neodhladl. Snad i proto mám ve skříni pět litrů Primalexu Polar na nejrůznější opravy, který se za ten půlrok povážlivě vyprázdnil. Ačkoliv si někteří stěžují na kvalitu vlastního držpapírstroje, já si stěžovat nemohu - byla to opravdu vytoužená systémová utlitka pro moji domácnost.

GaleonaPřed týdnem jsem oslavil 26. narozeniny. Na toto pěkné výročí jsem konečně chtěl vyplnit prázdné místo nad rozkládacím gaučem. Představte si plochu 2.5 x 1.5 m. Co s ní? Napadlo mě mnoho variant. Nafotit krásné HDR panorama Brna ze skal hádeckého lomu při západu Slunce, nechat si jej vytisknout na plotru v odpovídajícím formátu a v Hornbachu nechat za pár stokorun zasklít. Druhou možností bylo zakoupení regulérního obrazu. Nějaká pěkná reprodukce historické malby. Temný rozbouřený oceán a na jeho horizontu španělská galeona z 16. století.

Plakát s žábouVíte, nechci mít nad postelí nějaký moderní klikihák nebo nicneříkající nudu z OBI nebo  Bauhausu. Potřebuji mít na největší stěně svého bytu něco, na co se budu moci dlouhé hodiny dívat. Něco, co nebude jen povinným vyplněním bílého místa, ale naopak něco, co se stane středopólem celého bytu. A nakonec třetí možností, a tato možnost zdá se býti nejpravděpodobnější - pověsím si tam jednoduše dva metrové obrázky. Na jednom bude makrofotografie žáby a na druhém pak fotografie s dlouhou expozicí a na ní horská bystřina. Jak relaxující. Ostatně hodí se to i k mé modrozelené pohovce. A jakmile vytvořím něco svého, něco osobitého, vyměním žábu právě za tuto osobitost. Ale sakryš! Nebo to moře? Širé romantické dálky a hloubky? Nemám rád tyto dilemata...

Ale zpět k jádru pudla - toto je přeci seriál Kutila Tima! Zajel jsem si do Hornbachu a koupil jsem si tam dvě metrová skla a ony fotografie žáby a bystřiny s dlouhou expozicí. Jen co jsem je přivezl domů a začal je dychtivě rozbalovat, v oné dychtivosti obě skla ve své křehkosti a pomíjivosti praskla a mně zůstaly oči pro pláč. Nad postelí tak mám stále tabulu rasu a blejno zinkové a přemýšlím a přemýšlím, čim ji tak popsat...

Bezdrátová zkoušečkaToť tedy ona krutá řecká tragédie plná obětí a teď ještě nějakou větu k elektřině. To máte tak. Příjdete za tmy zimního podvečera domů, chcete si rozsvítit a ono nic. Celý okruh v kuchyni i obývacím pokoji rezignoval. Pořídil jsem si tedy v Hornbachu dálkovou zkoušečku elektromagnetického pole, kterou všem vřele doporučuji, jelikož ji pořídíte za stejnou cenu, jako zkoušečku klasickou šroubovákovou. Do všech světel proudila elektrická energie a žárovky byly také v pořádku. A jelikož nejsem elektrikář, musel jsem si přiznat prohru a požádat o odbornou pomoc. Světla tedy po několika dnech opět svítí a já už vím, že čas od času se u jističů uvolní nulák.

A to je vše. Nic jiného kutilotimovského se nestalo - snad i proto, že většinu dne trávím někde jinde. A mimochodem, všimli jste si toho nenadálého tepla v posledních dnech? Přichází už jaro? Podívejte se na graf Metaris, protože je jen o trošičku tepleji než loňský rok. Ahoj!