Ladovské léto Ačkoliv každý souhlasí s Nohavicou a zcela vážně pokyvuje hlavou nad naprosto dokonalým textem této výborné písničky. Já tak činit nebudu, protože co máme vlastně na výběr? Jakmile nás totiž opustí "ladovská zima, děti a sáně", příjde podivně krátké jaro a posléze neskutečný pařák. Jo bydlí-li někdo za městem u rybníčku a všude kolem roste nejčerstvější zelená travička na světě, možná ten pařák ocení. Já ovšem bydlím v Brně - v létě velmi velmi horkém městě plném prachu, smogu a sluncem spálené trávy již v červnu :-).

Ladovské léto - moc pěkné A není žádnou záhadou, že veškerý lahodný děštíček, který by přinesl trochu vláhy, odkloní Vysočina na Blanensko, kde chudákům občas odplouvají v mohutných deštích auta z garáží a kozy, krávy, psi i dědečci z útulných obýváků a jiných příbytků. A v Brně? Ani kapka, jen šílené dusno, špinavé bazény, jejichž kapacita nemůže stačit pro půlmilionovou metropoli a okolí no a "Prýgl", tedy přehrada kvete do zelena již v květnu. Tak nač se mám těšit, když v létě nemohu ani vyvětrat, protože bych měl v bytě ihned tunu prachu ze silnice a to i přesto, že bydlíme na samém okraji města v líbezných Medlánkách :-).

Ladovská zima V létě vyrážím tradičně na čundr, na putování s přáteli po luzích a hajích, a když se pak člověk vrací třebas ze zelenajících se hor do toho zakouřeného města, kde už je pomalu podzim, dostavuje se deprese z opětovných povinností v novém školním roce či v práci. Babí léto je však v Brně nádherné a stěží najdete krásnější alternativu. Vždyť tu máme i Babí lom, který je nejkrásnější právě v září. Ale to už se blíží zablácený listopad a nijaký rozbředlý prosinec a tak se člověk nakonec těší na ten zamrzlý leden a únor, kdy Morana krásně pročistí vzduch od veškeré špíny, nebe je modřejší a čistčí než kdykoliv předtím, obzor je ostrý a západy Slunce stejně romantické jako v létě. Pokud je člověk ještě vášnivý lyžař, není co řešit.

Já mám jasno, "ladovská zima" je nádherná i když mi "to mokre bile svinstvo pada za limec už čtvrty měsic v jednym kuse furt prosinec"...