Locate a Updatedb jsou běžné textové programy na Unix/Linux operačních systémech. Stejnojmenná a velmi rychlá alternativa existuje i pro operační systém Microsoft Windows™.

Desktopových vyhledávačů dnes existuje mnoho. Nejpopulárnějším je v poslední době asi gigantický Google Desktop™ nebo Copernic Desktop™. Google Desktop je výborný nástroj, ovšem dnes již při relativně malém disku dosáhne při indexaci jeho databáze neskutečných rozměrů. Při mém 40 GB disku to bylo po několika dlouhých minutách indexace kolem jednoho gigabajtu, což je v mých podmínkách celkem dost. Komplexní řešení jako Google Desktop™ indexují vše včetně obsahu souborů, Microsoft Office™ či OpenOffice™ OpenDocument dokumentů a právě proto zabírají tolik místa a právě proto první celková indexace Vašeho disku trvá tak dlouho. Potřebujete však opravdu tak často hledat i v obsahu dokumentů? Není těch výsledků pak příliš mnoho? A není hledání příliš zdlouhavé a náročné? Vždyť ani Google Desktop™ není žádné drobátko a rozhodně jej nelze doporučit pro počítače s méně než 256 MB RAM a již toto je kritická hodnota. Můžete namítnout, že dnes je přeci průměr 512 MB RAM a optimum 1024 MB RAM, ale ruku na srdce, tohoto průměru nedosahuje každý. Nakonec je to stejne jako s naším národním tzv. "průměrným" platem. Průměrná hodnota se dá snadno demagogicky zneužít - to už je kouzlo statistiky.


Locate32 v akci při vyhledávání všech souborů s příponou *.JPG (3355 souborů za 2 sekundy!) a nabídka ikonky v systray.

Řekněme tedy, že spíše hledáme konkrétní názvy souborů, nebo takové soubory, u kterých známe alespoň část jejich názvu nebo příponu. Pak stačí mít po ruce malý, ale rychlý program Locate32, který vytvoří seznam všech souborů na Vašem počítači a vytvoří v pravdě anorektickou databázi o velikosti 3 MB. Inicializační indexace ihned po instalaci trvala asi dvě minuty a periodická reindexace vždy po startu několik málo vteřin.


Ačkoliv se Locate32 tváří jako miniaturní program, možnosti jeho nastavení jsou velmi rozsáhlé.

Vyhledávání v takové databázi je pak velmi rychlé a na mém 40 GB disku ve většině případů prakticky neměřitelné. Pokud zvolím vyhledávání všech programů s příponou *.EXE, které mají v názvu řetězec "prog", výsledek mám na očích za méně než 1/10 sekundy. Vyhledávání mohu omezit podle velikosti hledaného souboru nebo stáří souboru. Mohu tedy zvolit například hledání všech obrázků, které jsem vytvořil mezi 1. dubnem 2006 a 12. květnem téhož roku, které mají mezi 100 KB a 1 MB a v názvu text "dovolená". Výsledek budete mít na očích opět prakticky okamžitě.


Locate32 při vyhledávání určitého textu v souborech včetně nápovědy použitelných příkazů. V takovém případě Locate32 může vyhledávat i několik desítek sekund až minut v závislosti na velikosti Vašeho obsazeného místa. I tak je však velmi rychlý.

Vedle indexovaného seznamu souborů na našem pevném disku umí Locate32 hledat i libovolný text v souborech. To již samozřejmě bez indexace, čili to může být operace dlouhá několik desítek vteřin až několik minut. Zde Locate32 obsahuje i skromný seznam příkazů, takže není problém vyhledávat text, číslo šestnáctkové soustavy aj. Použít můžeme samozřejmě i makra na odřádkování, tabelaci aj., která známe z formátovacích jazyků. Naše dotazy na hledání si také můžeme snadno uložit jako šablony pro další hledání. Program Locate32 je maličký a prakticky nepodporovaný, čili jsem nikde nezjistil, zda-li podporuje regulární výrazy. Podle všeho však nikoliv, což je trošku škoda, byl by to pak program v této relaci zcela bezkonkurenční.


Čeština v Locate32 je menším zklamáním. Velikost písma je nepříjemně veliká a nepodařila se mi v nastavení nikde snížit.

Locate je plně lokalizovaný do několika světových jazyků včetně češtiny, pro kterou je zvolen ovšem poněkud podivný font, proto jsem dal přednost angličtině. Nastavení programu je velmi stručné, jako celé uživatelské rozhraní, což je jedině dobře - je to program rychlý a efektivní bez zbytečného přehršle funkcí.

Pokud nastavíte automatické spouštění Locate32 po startu Microsoft Windows™, usadí se Vám ikonka v systray. V takovém klidovém stavu Locate32 zabírá v RAM směšných 750 kB a tak Vás ani v nejmenším případě nebude zdržovat. V případě hledání se jeho požadavky vyšplhají na hodnotu i několika MB.

Velmi užitečný program Locate32 všem vřele doporučuji a nejsem zdaleka sám. Ostatně ani na serveru BetaNews, odkud si můžete stáhnout anglickou základní verzi, nenajdete ani jednu negativní reakci. A mnozí naopak sáhli po Locate před obry jako Copernic Desktop™ nebo Google Desktop™.

Locate32 na BetaNews
Locate32 oficiální web (čeština)