Logitech logo výrobceJelikož mi má klávesnice na notebooku po letech občas vypovídá funkčnost a šotků, kdy namísto písmene "A" se na obrazovce objeví písmenko "Q", přibývá, byl jsem nucen přemýšlet o zakoupení klasické USB klávesnice. Jak jsem tak bloumal  šedivými ulicemi brněnských Stínadel, tu jsem v malém zastrčeném obchůdku zahlédl rovnou celý bezdrátový set značky Logitech za více než přívětivou cenu. Trvanlivost asi nebude patřit díky ceně k nejlepším, Logitech G15 bláznivého Radka Hulána to opravdu není, ale design je přívětivý, provedený v decentní černé barvě s oblými tvary, čili se klávesnička tvaří, jako by k mému laptopu opravdu patřila.

Dvoukanálový vysílač/přijímač ma klasický PS/2 konektor pro myš a USB konektor pro klávesnici včetně redukce pro paralelní port, která byla implicitně nasazená a mě při rozbalení polil studený pot, že ona informace prodejce, že klávesnice "je na USB",  je zase jakýsi marketingový výmysl. Majitelé notebooků totiž zpravidla disponují pouze jediným PS/2 konektorem.

Logitech Cordless Desktop EX110

Zapojíme a fungujeme. Vše zcela bez problému. Klávesnice obsahuje celou řadu funkčních kláves, z nichž polovinu nikdy nevyužiji - zvyk je železná košile, ale i takové tlačítka, která jsou pro mě příjemným urychlením práce (UNDO/REDO). Na přiloženém CD se pak nachází program pro nastavení uživatelských kláves, kterým můžeme připojit libovolnou funkci a kupa zbytečného software. Opravdu nemám rád, když skoro každý druhý prográmek dnes nabízí instalaci Yahoo lištičky pro internetový prohlížeč. V případě freeware to beru jako formu výdělku pro autora a nevztekám se. Pokud však zaplatím několik stokorun za klávesnici, očekávám, že mě Logitech nebude otravovat s nějakými lištičkami. Jistě, stačí žádost o instalaci lištičky odškrtnout, stejně tak by ovšem nemusela být implicitně zaškrtnutá.

Logitech Cordless Desktop EX110 - nastavení klávesnice a myši
V přiloženém programu lze nastavit funkční klávesy pro klávesnici, zjistit stav baterie a zamknout klávesnici pouze pro zvolený vysílač aby nedošlo ke kolizi s případnými jinými bezdrátovými periferiemi. Kdyby si tyto obslužné prográmky odpustily své šílené skinování, vůbec by mi to nevadilo.

Přiložený software se instaloval dobrých deset minut, takže jsem zvědavý, jaké zbytečnosti mi ubraly zase drahocené ubývající místo na mém dísku. Instalátor se také připojil k síti a stáhl jakýsi update, který ovšem při instalaci žádal připojení jakéhosi hardware, který opravdu, ale opravdu nevlastním. Až na poněkud amatérskou instalaci však klávesnice i myšák slouží dobře a já jsem jen zvědavý, jak dlouho vydrží baterie. Díky nízké ceně totiž klávesnice ani myš nedisponuje nějakým nabíjecím dokem