Upřímně řečeno, nemám rád otravnou reklamu. Nemám ji rád ve své poštovní schránce, nemám ji rád v novinách a nemám ji rád ani na svých oblíbených WWW stránkách. Proč ji nemám rád? Vždyť jsem na to již odpověděl! Protože je otravná. Reklamu na svůj web dáváme proto, aby nám něco vydělal. Čím více však na svůj web takových reklam dáme, tím se stane méně přehledným, méně konzistentním a více adware než dříve. My návštěvníci jsme pak znechuceni. U velkých WWW projektů s tím nic nenaděláme. Jejich návštěvnost je obdivuhodná a tento luxus nepříjemností pro běžného čtenáře si mohou dovolit. Příkladem budiž například takový domácí iDnes.cz, na jehož layoutu je textové i grafické reklamy požehnaně. Trošku jinou reklamou je reklama kontextová.

Kontextová reklama je spojena s kontextem stránky, tedy zejména s textem. Čtete-li pak například článek o hruškách, kontextová reklama Vás může zavést na stránky prodejce velmi levných chutných hrušek. Taková reklama nemusí být až tak škodlivá, viďte? Všeho však příliš škodí! Pokud podřídíme uživatelskou příjemnost zisku, výsledná stránka, kde je více reklamních, i když třebas kontextových, odkazů než původního autorského textu, nebude pro koncového uživatele asi příliš sexy. A takový čtenář, je-li trošku zručný ve světě IT, se začne logicky bránit.

AdBlock
AdBlock je již celkem rozšířený plugin pro internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Pokud ho nainstalujete do svého prohlížeče i s nějakým tím blacklistem - žjůva! Otravné reklamy jsou pryč. Jistě, toto je velmi dobrá cesta pro koncového uživatele, tedy pro nás čtenáře, ale noční můra pro webmastery, zejména ty droboučké jako já, kteří pláčou nad výsledkem, když dobrá třetina návštěvníků se může chlubit tímto blokováním reklamy. Jsou to ovšem oni webmasteři, kteří si pod sebou lámou větev. Kdyby svůj e-marketing zpočátku podřídili efektivitě, kontextu, využitelnosti a prospěšnosti kontextové reklamy, svět by dnes možná vypadal trošku jinak. Kontextová reklama, tedy pokud funguje, totiž nemusí být nutné zlo. Ostatně z principu takovou webovou stránku obohacuje, neboť taková kontextová reklama může být občas přínosnější než prostoduchý článek kdejakého grafomana, který sní o tom, jak z něj jednou bude redaktor New York Times.

AdSense
Nejúspěšnější technologií na poli kontextové reklamy je dnes nesporně systém AdSense americké společnosti Google Inc. V našich končinách se setkáte také s regionálně významným systémem Etarget či kontextová reklama vyhledávače TakeIt provozována pomocí, na poli českého reklamního internetu také již legendárního projektu, Internet Billboard, který byl ovšem dříve nechvalně známý pro nadměr svých pornografických bannerů s čímž mám osobní hořkou zkušenost. TakeIt je doslovná kontextová reklama, která v reklamu promění Váš vlastní text, když vytvoří odkaz na cílovou stránku ze zvolených klíčových slov.

Kdy bude kontextová reklama vnímána především kladně?

Pravděpodobně až tehdy, kdy ji ubyde, tedy nikdy. Dnes je těch textových i grafických reklam tolik právě proto, jelikož se za ně platí mnohem méně než dříve. Platí se však za ty textové odkazy a nezměrné množství banerů méně právě proto, jelikož reklama se zneužívá, je méně efektivní, jelikož je často blokovaná systémem AdBlock a podobnými a  zadavatelé reklamy tak nechtějí házet své peníze sviním. Je to tedy poněkud začarovaný kruh. A přitom opět opakuji. Kontextová reklama dobře integrovaná do obsahu Vaši stránky může být přínosem a to nejen Vaši peněžence, ale i bonitě Vašeho webu, který rázem může nabízet více informací, než jste původně zamýšleli.

Pomalý Javascript
Posledním z důvodů, proč kdekdo včetně mě blokuje internetové reklamy, je výkon dnešních počítačů a zejména rychlost vykreslování stránky soudobými prohlížeči WWW. Máme dnes sice velmi rychlé procesory, velké paměti a pevné disky o desítkách až stovkách gigabajtů, nicméně tajemný Javascript, který se v drtivé většině případů stará o nejrůznější prvky webové stránky a jejich dynamiku, je celkem pomalý, nebo přesněji řečeno, weboví designéři mu dávají čím dál tím těžší práci - o technikách jako AJAX nemluvě. Proč tedy ty hnusné kontextové reklamy, které jsou interpretovány vesměs právě přes onen javascript nepovypínat? Máme doma přeci rychlý internet a přitom to skutečné brouzdání je díky stále velmi pomalým prohlížečům až příliš pomalé až příliš neproduktvní.

A tak tedy vážení webdesignéři pomyslete někdy i na nás. Na tu prostou většinu, která je zdrojem Vašich příjmů. Optimalizujte Váš e-marketing nebo začneme houfně reklamu blokovat natolik, že se konečně projeví ve Vašich měsíčních statistikách. Zvolíte-li jako obranu ještě více reklamy, která pokryje ztráty, Váš projekt dříve či později příjde o obecnou accessibilitu, kterou se dnes chlubí téměř každý, prestiž a nakonec i dobré mravy.  Vaše webovky se promění v pouhé nenáviděné reklamní letáčky v našich schránkách, které jako první končí ve sběru..