Medlánecký kopec Je-li duše nemocná a potřebuje-li trošku relaxovat, Medlánecký kopec nad stejnojmennou brněnskou čtvrtí na severozápadě jihomoravské metropole je řešením. Je-li příjemný večer, potkáte zde krátce před západem Slunce vždy alespoň jednoho diváka přírodního divadla. Je tu totiž výborný výhled nejen na západ Slunce, ale i na celé východní a jižní Brno. Máte-li rádi noční oblohu, je pak Medlánecký kopec opravdovou specialitou, neboť jeho holý vrchol nabízí krásný výhled na všechny světové strany. V dnešním článečku dám tedy opět přednost několika fotografiím a panoramatům, které jsem dneska, teda vlastně již včera, nafotil a které mě hned trošku zvedly pochumrnou náladu.

Brno - Medlánky
Pohled na část Medlánek a Řečkovic od jihozápadu. Brno je opravdu město uprostřed zeleně. Na obrázku se uprostřed krčí v odpoledních paprscích náš bytový dům. Na obzoru pak z lesů vykukuje satelitní "vilkové" městečko Soběšice.

Medlánecký kopec
Několik desítek metrů nad brněnskou kotlinou se tyčí holohlavý vrchol Medláneckého kopce. Odpoledne tu potkáte pejskaře a v podvečer milovníky západů Slunce. Za teplých letních nocí se tu i občas rodí budoucnost ;-).

Západ Slunce nad Bystrcí
A když to vše příjde, trvá to chviličku a je konec. Tma přinese citelné ochlazení, protože je přecejen stále březen. Kopeček se brzy vylidní a vládu nad Medláneckým kopcem převezmou noční tvorové všeho druhu.

Panoramatické snímky

Nakonec tedy ještě pár panoramatických snímku z Medláneckého kopce vytvořených v programu The Panorama Factory. Všechny snímky jsou klikací. Fotografie jsou ovšem dost rozměrné a tak jsem je uložil s dost vysokou JPEG kompresí.

Medlánecký kopec
Čtenáři štamgasté už tento snímek znají, jelikož jsem podobný nafotil uprostřed zimy. Můžete se na něj podívat v tomto článku. Pohled na vrchol Medláneckého kopce od severozápadu.

Brno panorama
Pohled na východní a jižní část města Brna. Vlevo jsou vidět Hády, dnes již uzavřený obrovský lom, z jehož vrcholu lze za pěkného počasí spatřit i vrcholky Alp a největší brněnské sídliště Líšeň a Vinohrady, kde žije dohromady 42.000 obyvatel a kde jsem strávil 13 let svého života. Vpravo dole se nacházejí budovy kolejí brněnského VUT a v pozadí "mrakodrap" strojnické fakulty a hrad Špilberk.

Brno -Bystrc
Pohled na západ na jedno z nejpěknějších sídlišť v Brně. Bystrc je s Brnem spojena ůzkým údolím řeky Svratky. Po všech stranách ji obklopují lesy a na severu Brněnská přehrada. V noci pak čtvrť čítající 23 tisíc obyvatel září uprostřed černočerné tmy jako poklad.

Bystrc - panorama
A nyní velké panorama od jihozápadu až po severozápad za soumraku. Zleva tedy Bystrc, kopcovité předpolí Vysočiny a vpravo pak údolí Svratky, které je dnes zalito vodami Brněnské (Kniničské) přehrady.

A to je pro dnešek všechno. Medlánecký kopec mně sice spravil náladu ale jen dočasně. Při mém odchodu na vrchol přijelo auto se studenty z blízkých kolejí, což mě dosti zamrzelo, vytáhl jsem naposledy foťáček a vyfotil jejich SPZ značku. Nejsem nějaký ubohý práskač, ale všude na úpatí i na vrcholu je upozornění, že se jedná o přírodní památku a nevede sem žádná silnice. Proto se študákům kolegům omlouvám, ale fotografie skončila v mailové schránce medlánecké radnice. Je to jedno z posledních mála míst v Brně, kde si člověk může v klidu odpočinout a občas se i zaposlouchat do hry bubínků či kytary, kterou si studenti donesou a já vždy udělám maximum, aby tomu tak bylo i nadále.