Metaris Jak jsem již vícekrát psal, už od listopadu 2005 se mi každou hodinu ukládá na můj databázový server balík meteorologických veřejně dostupných informací v rámci systému NOAA/METAR. V praxi to funguje tak, že po zadání speciálního kódu (zpravidla mezinárodní zkratky letiště), získáte v textové formě zakódované informace o aktuálním počasí v dané lokalitě. Tyto data je nutno nejdříve rozkódovat a pak si s nimi můžeme hrát. Můžeme si například vytvořit program, který nás bude neustále informovat, kolik je venku stupňů, zda-li je zataženo, jaký je atmosférický tlak a podobně. Data si však můžeme také ukládat a pak si vytvářet nejrůznější časové řady.

Metaris je malý projekt, který se snaží o nejjednodušší grafickou analýzu získaných dat - tedy vykreslení základních statistických charakteristik. V první fázi jsou to průměrné teploty vzduchu a atmosférický tlak pro vybraný měsíc. Metaris je tedy malou retrospektivou, kdy se například můžeme podívat, jaké byly teploty a tlak 15. dubna 2006 a podle toho usoudíme, jaké asi bylo počasí. Jakmile se uzavře první cyklus, Metaris bude umět i stará a nová data srovnávat a vytvářet tedy predikce dalšího vývoje, které se budou rok od roku zpřesňovat (odhalení trendové a cyklické složky v počasí).

Metaris Metar
Metaris 0.1 v akci...

Spíš než určit předpověď počasí, je však účelem Metaris prográmku připomenout historii. Budu-li mít za tři roky pocit, že letošní léto je nějaké chladné, jednoduše si nechám pomocí Metaris srovnat letní teploty vzduchu za poslední čtyři roky a hned budu vědět, jak že to s tím chladem tedy je.

Co se z NOAA/METAR dat dozvím?

Pomocí této služby pod patronátem NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) lze získat aktuální teplotu, tlak, relativní vlhkost vzduchu, rosný bod (teplota při které dochází ke kondenzaci vodních par - začínají se vytvářet kapky), rychlost a směr větru, viditelnost, míra oblačnosti (zataženo x jasno), obecné podmínky (sněží, prší, ...).
Pokud si nechám vyhledat METAR zprávu pro brněnské letiště v Tuřanech (mezinárodní kód LKTB), získám například tuto zprávu, která platila v době sepisování tohoto článku:

LKTB 071200Z 08007KT 020V130 9999 -SHRA FEW017 SCT036CB BKN050 13/06 Q1026 NOSIG

Existuje však mnoho programů, které ji dokáží přeložit do srozumitelného jazyka a výsledkem jsou informace, které používá nejedna webová stránka i u nás (nejrůznější obrázkové předpovědi počasí atd.). Systém METAR má totiž jednu velkou výhodu - je zdarma.

Vyzkoušet Metaris 0.1
METAR databanka
METAR na stránkách Řízení letového provozu