Oracle Database 10gProcházel jsem se tak zablácenými brněnskými bulváry. Kaluž čas od času prořízlo kolo smutného drožkaře nebo mdlá tvář hnijící stařenky. A tam kdesi v dáli smutný podvečerní svit blikajících lamp explodoval v záplavě neonů. Toť Levné knihy, knihkupectví mas plné slev pro malé i velké. A co že to mé slzivé prosincové oko nevídí. Tu sleva, tu sleva a tam také, avšak zcela uprostřed snad až nechutně levné manuály databázové.

Microsoft SQL Server 2000 Občas se v kuloárech praví: "vox populi vox dei". Řídil bych-li se tímto heslem, pak nepotěším zejména ty, jejichž pracovní náplní jest rozbor tabulek, písmenek a surových dat databázových systémů Microsoft SQL Server a Oracle, neb tito dva zmínění měli ze všech ostatních nejmarkantněji zlevněné knížky. Kupodivu i útlá brožura "Fotím, fotíš, fotíme" s pestrobarevnými obrázky radícími, jak nejlépe uchopit fotoaparát a jiné žádala po zákazníkovi větší peníz než jakési Mistrovství v Oracle. Chytří tuší, že od dob, kdy náš skvělý brněnský Invex opustila právě společnost Oracle, nemůže se tomuto malému podniku přeci v byznysu nikterak dařit a zmíněná výkladní skříň budiž nejčistčím dokladem tohoto poselství.

Ostatně není se čemu divit, když velci obři v oblasti IT v poslední době houfně přecházejí na nová úložiště v podobě tabulek Excelu, kterýžto byl shledán jakožto databázový stroj budoucnosti. Přejme tedy Excelu mnoho zdaru v letech následujících a my nedatabázoví, prostí smrtelníci, máme alespoň mnoho papírového a levného dříví na blížící se zimní období...