Fujifilm FinePix S7000 V předchozím článku jsem psal o vysněném foťáčku Nikon D50, teď je tedy nutno čtenáři přiblížit, s čím fotím nyní a čeho se chci tedy "zbavit". Od října 2005 jsem vlastníkem EVF kompaktu FUJIFILM FinePix S7000, což je předchůdce necelý rok starého modelu S9000. Ve své době patřila "S-sedmitisícovka" k velmi dobrým kouskům s výborným poměrem cena/výkon a i dnes, přestože se jedná o několik let starý model, je to stále velmi slušný kompaktní fotoaparát vyšší třídy určený zejména pro makrofotografii a exteriér.

Fujifilm FinePix S7000 Na trh se S7000 dostala v létě roku 2003 a velmi záhy si našla věrné uživatele. Patří ještě totiž k té generaci fotoaparátů, které byly dělány poctivě. Z jedné poloviny je tak z nerez oceli a z druhé z tvrzeného odolného plastu s gumou pokrytým madlem. Je to tedy se vším všudy skoro kilogramové závaží, ale člověk má alespoň bezpečný pocit, že v ruce něco drží. Tělo je robustní, kompaktní a pevné. Není zde žádná páčka, která by se mohla ulomit a po nafocení cca 4000 fotografií, nošení v baťohu a po horách tělo stále nevrže, jak je zvykem u mnohých EVFek nižší třídy (Konica Minolta řada "Z"). Ačkoliv je to kompakt, nabízí uživateli již trošku profesionálnější ovládání. Fotoaparát tak lze ovládat pomocí funkčních tlačítek a do menu je nutno lozit opravdu minimálně. Disponuje také funkcemi, které většinou u stříbrného foťáčku do kapsy nenaleznete. Patří sem mulitexpozice, tedy skládání více snímků dohromady, expoziční bracketing, tedy nafocení jedné kompozice třemi různými expozicemi a další.

Fujifilm FinePix S7000

S7000 disponuje také velmi rychlou uzávěrkou, kterou lze v manuálním režimu nastavit až na 1/10000 sekundy. Opačně pak samozřejmě disponuje funkcí BULB a možností připojení drátové spouště. Vedle drátové spouště lze pořídit i externí blesk, ovšem patice na blesk obsahuje pouze středový kontakt a tak lze použít pouze blesk manuální, což je trochu škoda, uvážíme-li, že se jedná stále o EVF kompakt, který by měl být co nejvíce uživatelsky přívětivý. Fotoaparát podporuje vedle JPEG formátu také nekomprimovaný RAW, i když paradoxně pouze v interpolovaném 12MPix režimu (díky SuperCCD IV HR čipu se však jedná o interpolaci velmi kvalitní) a vzhledem ke "kompaktnosti" lze nahrávat i krátká ozvučená videa. V neposlední řadě lze k fotografiím připojit hlasové poznámky. Co se samotného hardware týče, jádrem pudla je tedy zmíněný šestimegapixelový (2848 x 2136 pixelů) SuperCCD čip 1/1.7" z dílen Fujifilmu a objektiv SUPER-EBC FUJINON 35-210mm s rozsahem clony 2,8/3,1. Horší je to s ISO citlivostí. Ačkoliv recenzisté píší o nízkém šumu, tento šum hodnotí z hlediska "kompaktů-do-kapsy". Z hlediska pořádné fotografie od ISO 400 S7000 šumí již celkem výrazně a fotit při určitém nasvětlení a ISO 800 nějakého týpka na pódiu je fotografova sebevražda. SuperCCD šumí i při nízkém ISO a 1:1, ale tento šum je monochromatický a tak má za pěkného počasí charakter šumu analogové fotografie. Zároveň je patrný pouze při 1:1.

Fujifilm FinePix S7000 Co se režimu ostření týče, lze ostřit manuálně, což je ovšem za horších světelných podmínek přes elektronický hledáček dost problematické a to i přesto, že lze zapnout lupu, která na středu zobrazí 1:1 výřez. Dále lze použít běžný autofokus a kontinuální autofokus. K ostření se používá hybridní systém externího čidla a kontrastového měření. I přes externí čidlo je však problém s ostřením za špatného světla v místnostech, protože chybí přisvětlovací lampa a ani blesk není dostatečně inteligentní, aby prostor před sebou při ostření krátce nasvítil. S7000 určitě není fotoaparát do uzavřených místností, venku však kreslí velmi pěkně. MAnuální vyvážení bíle jsem zatím použít nemusel, ačkoliv automatické vyvážení nepracuje zrovna nejlépe, další předprogramované režimy však tento nedostatek suplují. Na objektivu lze pomocí kroužku manuálně ostřit nebo zoomovat. Vzhledme k tomu, že pohym není přirozený, ale uskutečněný pomocí servomotorku, jsouodezvy lehce kratší. Servomotorku se zbavil až S9000, který má "přirozený" objektiv.

A to je vše. Musel jsem to zde napsat, abych vzdal hold tomuto stroječku, který mě těšil celý podzim, zimu, jaro a bude mě těšit ještě nejméně tři měsíce. Je to fotoaprát dobrý, pokud ho zařadíme do cenové skupiny, do které patří. Ačkoliv nemá některé vylepšováky typu stabilizátoru obrazu, předčí své mladší konkurenty v cenové kategorii svým poloprofesionálním ovládáním, funkcemi a pěknou kresbou.

Recenze fotoaparátu FUJIFILM FinePix S7000 na fotografování.cz