extension Na základě inspirace u "Knutíka" jsem sesumíroval stručný seznam rozšíření, které používám ve svém oblíbeném internetovém prohlížeči Mozilla Forefox. Co se prohlížení webu týče, požaduji obrovskou efektivitu, která je dána co největším využitelným prostorem. Když si prohlížím obrázky nebo kdesi diskutuji, je mi naprosto lhostejné, jaký má prohlížeč skin nebo lištičky, ale zda-li věnuje co nejvíce prostoru webové stránce a své funkce skryje tak, aby nerušily, ale aby zároveň byly vždy na očích.

Mám tedy rád takové pluginy, které se integrují do stavové lišty, kde na ně stále vidím, neruší mě, ale kdykoliv je mohu lehce použít. Vzhledem k tomu, že jednou za uherský rok stvořím nějaký ten webíček, mnoho mých rozšíření lze hodit do jednoho pytle s vysačkou "vývojářské", ale používám i mnoho takových zlepšovátek, které usnadní i běžné každodenní surfování.

firefox
Mám rád přehlednost a snadnou dostupnost, proto volím zejména ta rozšíření, která se zabydlí ve stavovém řádku a já mám tedy neustále přehled o tom, co se děje. Zleva tedy: ColorZilla, FasterFox, Gmail Notifier, JSView, NoScript, IE Tab, GooglePreview a nakonec ChatSpy.

A nyní stručný přehled

ChatSpy 0.5.2
ChatSpy je maličké rozšíření, které slouží návštěvníkům chatu FC Anety Langerové, ale s malými změnami jej lze aplikovat i na jiné weby. Jeho jediným účelem je zobrazení počtu diskutujících návštěvníků a jejich jména včetně extra zvýraznění pro vybrané nicky. Vše se pak zobrazuje ve stavovém řádku Mozilla Firefox.

IE View 1.2.7
Občas se stane, že stránka ve Firefoxu nefunguje, nebo potřebuje nějaký extra plugin. Pak se hodí toto rozšířeníčko, pomocí něhož můžeme aktuální stránku elegantně nechat otevřít v Internet Exploreru.


ColorZilla 0.8.3.1
ColorZilla slouží zejména pro webové vývojáře. Jedná se o "kapátko", jak ho známe například z Adobe Photoshop. Kurzorem myši označíme libovolný bod na obrazovce a ColorZilla si uloží kód barvy tohoto bodu. Dále můžeme přes toto rozšíření třeba libovolně zoomovat celou načtenou stránku včetně obrázků.


CustomizeGoogle 0.44
Výborné rozšíření pro časté uživatele vyhledávače Google, který obohatí o nové funkce. Výraz můžeme vyhledávat v mnoha dalších alternativních vyhledávačích, výsledky můžeme filtrovat, blokovat klasické Google textové reklamy atd.


FxIF 0.2.2
Toto rozšíření zase uvítá každý fotograf, neboť k vlastnostem obrázku vypíše i EXIF hodnoty, tedy technické hodnoty fotografie včetně použitého fotoaparátu atd.

GooglePreview 1.3
GooglePreview zase podobně jako Seznam.cz zobrazí k nalezené stránce na Google i zmenšený náhled. Aby se zbytečně vyhledávání obrázky nezpomalilo, lze nastavit počet zobrazených nalezených stránek.

IE Tab 1.0.8
Podobně jako IE View otevře aktuální stránku v Internet Exploreru, ale v rámci Firefoxu v novém panelu. Toto výborné rozšíření tak vytvoří z Mozilla Firefox "duální" prohlížeč. Kopíruje tak funkci nových verzí Netscape Navigatora, který funguje obdobně.

Linkification 1.1.6
Výborné rozšíření, které přeloží textové odkazy na stránce na klasické "klikací" adresy. To je výborné například v nejrůznějších diskuzích apod.

Live HTTP Headers 0.12 Další nenahraditelný nástroj pro internetové vývojáře, který zobrazuje živý přenos HTTP hlaviček mezi webovým serverem a klientem.

NoScript 1.1.3.9
Pomocí tohoto skriptu můžete jedním kliknutím ze stavové řádky povolovat a zakazovat spouštění javascriptu. Můžete si zároveň vytvořit svůj vlastní "blacklist" webů, kde se javascript nebude pouštět nikdy.

Pearl Crescent Page Saver 1.0
Toto nenápadné rozšíření dokáže uložit "printscreen" celé stránky a uložit jej uložit do formátu PNG.

ReloadEvery 1.5.1
Velmi mocný nástroj, který bude "refreshovat" zvolený panel v libovolném intervalu. Hodí se zvláště v diskuzích, které funkci samoobnovování nemají. Já jej zároveň používám k získávání bodů na iDnes.cz *stydlík*.

RestartFirefox 1.0.3
Opět spíše vývojářské rozšíření, které jedním klikem restartuje celý Firefox bez nutnosti spouštět jej ručně znovu.

JSView 1.0.5
A aby toho nebylo málo tak další vývojářské rozšíření, které Vás ve stavovém řádku upozorní na počet externích JS a CSS skriptů, které si můžete otevřít v novém panelu.

FasterFox 1.0.3
Rozšíření pomocí něhož lze za určitých podmínek zrychlit chod Firefoxu. Zároveň zobrazuje čas, za který se stránka stáhla.

Gmail Notifier 0.5.5.2
Dojde-li Vám e-mail na Váš GMail účet, okamžitě o tom budete ve stavovém řádku informováni. Já používám GMail jako zálohu běžné pošty, takže jakmile se mi z mého veřejného e-mailu přepošle pošta na GMail, jsem o tom informován - nemusím tak mít na pozadí stále spouštěného e-mailového klienta.