dynax Každý, kdo se občas chce vyznat ve fotografiích, které nafotil na dovolené, potřebuje nějaký prohlížeč. Takových prohlížečů jsou desítky a stovky a mají různou kvalitu. Některé jsou určené pouze k prohlížení, pomocí dalších můžeme fotografie rovnou i upravovat. Některé jsou placené a druhé pak pro osobní potřebu zcela zdarma. Jedním z nich je i francouzský XnView, který je ve stabilní verzi dokonce i zcela lokalizoavný do češtiny.

Prvním použitelným prohlížečem, který používál náhledové zobrazení (přehled miniatur ve zvoleném adresáři) byl kdysi výborný ACDSee, který před pár lety byl víceméně standardem a toto náhledové prohlížení miniatur posléze přebrali prakticky všechny dnešní prohlížeče. Z českých můžeme zmínit například vynikající Zoner Photo Studio, který je ovšem logicky za penízky. XnView dlouho stál opodál, byl spíše minoritním prohlížečem, nicméně v poslední době neustále získává na oblibě. Není sice tak vyumělkovaný, jako nové verze Zoneru nebo ACDSee, ale oproti těmto velkým balíkům má jednu velkou výhodu - je mnohem rychlejší. Profesionálové pak v něm zobrazí prakticky libovolný grafický formát, včetně sady vektorových formátů. Můžeme v něm generovat pěkné HTML galerie, Slide Show, přehledy miniatur na tisknutelnou stránku, panorama a pokud máme vypalovací software Nero Burning ROM, můžeme své fotografie z programu rovnou i vypálit.

XnView
Tváří se jednoduše, ale v nitru skrývá desítky a stovky funkcí.

XnView
Každou fotografii můžeme upravovat pomocí desítek filtrů.

XnView
"Batch Convert" - hromadná úprava fotografií v praxi.

XnView Jednou z nejsilnějších stránek XnView je však kvalitní a jednoduchý "Batch Convert", tedy dávkové, nebo hromadné úpravy více obrázků. Pomocí tohoto programu můžeme snadno zaostřit a zmenšit velké množství fotografií najednou. Celkem lze využít několik desítek funkcí, takže se jedná o nástroj velmi mocný - lze použít i batch skripty, které si napíšeme nebo uložíme z předchozích operací. Příjemná je také RAM velikost programu, vždyť v paměti zabírá za běhu pouze 10MB (při načtení celého obsahu adresáře s průměrným počtem fotografií). XnView se také umí integrovat do systémové nabídky, takže stačí nad obrázkem ve Windows stisknout pravé tlačítko a hned vidíme náhled obrázku včetně několika editačních voleb. To může být problém u rozměrných obrázků, ale XnView podporuje i načítání miniatur rovnou z EXIF, takže pokud tuto funkci Váš fotoaparát podporuje, zobrazí se miniatura ještě rychleji - v opačném případě se musí nejdříve vytvořit. XnView podporuje META systémy EXIF i IPTC, čili je připraven pro použití s libovolným fotoaparátem. Pokud Vám nestačí několik desítek filtrů, nebo nejste spokojeni s jejich kvalitou, lze po malém nastavení použít i filtry ze systému Adobe Photoshop.

Uvážíme-li, že toto vše je malé, rychlé a zdarma, musíme uznat, že XnView je velmi efektivní a mocný nástroj a svou popluaritu si tak získává po právu.

Domácí stránky projektu XnView
Recenze XnView na Stahuj.cz